OM : Nedir ve Neden Söyleriz?

OM Nedir?

Om, yoga seanslarının başında ve sonunda geleneksel olarak söylenen bir mantradır. Bu mantranın, yüksek ruhsal ve yaratıcı güce sahip olduğu kabul edilir, ancak buna rağmen, herkes tarafından okunabilecek bir mantradır. Hem bir ses hem de anlam ve derinlik açısından zengin bir semboldür ve doğru söylendiğinde aslında AUM olarak duyulur.

Aum aslında dört heceden oluşur: A, U, M ve sessiz hece.

İlk hece, uzun bir “huşu” olarak telaffuz edilen A’dır. Ses boğazınızın arkasında başlar ve siz onu uzatırsınız. Solar pleksusunuzun ve göğsünüzün titrediğini hissetmeye başlayacaksınız.

İkinci hece, sesin üst damağınızda yavaş yavaş ilerleyeceği uzun bir “oo” olarak telaffuz edilen U’dur. Boğazınızın titreştiğini hissedeceksiniz.

Üçüncü hece, ön dişleriniz nazikçe dokunacak şekilde uzun bir “mmmm” olarak telaffuz edilen M’dir. Şimdi titreşiminizi  hissetmeye başlayacaksınız.

Son hece sonsuzluğun derin sessizliğidir. Zeka derin sessizlikten yükseldikçe, ilahinizi ‘M’ den derin sessizliğe birleştirmelisiniz.

Sembolik olarak üç harf, ilahi enerjiyi (Shakti) ve bu üç temel özelliği içerir: (1) yaratma, (2) koruma ve (3) kurtuluş.

om

Neden OM Söyleriz?

Evrendeki her şeyin bir titreşimi var- hiçbir şey sabit değil! Om sesi, söylendiğinde, doğadaki her şeyde bulunan aynı titreşim frekansı olan 432 Hz frekansında titrer.

AUM un evrenin temel sesi olduğu söylenir; öyleyse, onu söyleyerek sembolik ve fiziksel olarak bu sese uyum sağlıyoruz ve diğer tüm canlılara, doğaya ve evrene olan bağlantımızı kabul ediyoruz.

Ek olarak, titreşimleri ve ritmik telaffuzu, sinir sistemini yavaşlatarak zihni meditasyona benzer şekilde sakinleştiren  bir etkiye sahiptir. Zihin rahatladığında, kan basıncınız düşer ve sonuçta kalbinizin sağlığı artar.

Sonuç olarak, AUM ile pratiğe başlamak ve pratiği bitirmek ,bizi pratiğimize sadece fiziksel olarak bağlanmaktan daha derin bir noktaya götürür.

Yogaya başlamayı düşünüyorsanız buradan biraz fikir edinebilirsiniz.

Sevgiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.