Kundalini Yoga Nedir?

Kundalini  omurganın altında, kuyruk sokumundaki sakrum kemiğinde yer alan saf yaşam enerjisidir. Bu enerjinin Kundalini Yoga pratiğiyle aktive olana kadar atıl (hareketsiz )olduğu ve aktive olduktan sonra omurga boyunca; en alt çakradan tepe çakrasına kadar yukarı yükseldiğine inanılır.

kundalini

Kundalininin dişil bir enerji formu olduğu varsayılır. Kundalini Yoga is Tantrik gelenek kökenlidir.

Kundalini yoga nasıl bir pratiktir?

Düzenli olarak ses (mantra), tantra, yantra, yoga veya meditasyon pratiği yoluyla kundalini enerjisini uyandırmaya odaklanılır.

Genelde  bir ders  üç bölümden oluşur: açılış mantrası, ardından omurganız için kısa bir ısınma, bir kriya (nefes alma teknikleri ile eşleştirilmiş bir dizi duruş) ve kapanış meditasyonu veya mantrası.

Kundalini Yoga bize nasıl yardım edebilir?

  • Yapılan pratiklerle fiziksel bedenimizi saran enerji bedenimizdeki travmalar şifalanabilir. Enerjisel şifalanmalar zihinde değil, enerji bedeninde olur.
  • Zihnimiz o kadar gürültülüdür ki çoğu zaman kalbin sesini duyamıyoruz. Oysa kalbten geleni dinlendiğimiz o anlarda nasıl akışta hissettiğimizi hepimiz deneyimledik. Kundalini Yoga pratiklerindeki nefes çalışmaları ile zihni sakinleştirip kalbin sesine yer açabiliriz.
  • Daha yüksek alanları hissetmek, onlarla bağlantı kurmak sadece varolmamızın yeterli olduğunu hatırlatır. Bunu hissetmek bağımlılıklarımızdan kurtulmamıza yardımcı olabilir.
  • Sürekli içinde olduğumuz “Yapma” halini bırakmayı öğrenip, beklentilerden azad olmuş bir farkındalığa adım atabiliriz.
  • Düzenli spor ya da fiziksel aktivite sonrasında nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Enerjinizi gerçek anlamda yükseltebildiğinizde bu hissin çok ama çok daha yukarısına çıkabilirsiniz. Bu enerji her zaman bizimle sadece onu nasıl harekete geçirebileceğimizi öğrenmemiz yeterli.
  • Nefes çalışmaları ile akciğer kapasitemizi arttırabiliriz, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve  sinir sistemine sahip oluruz.
  • İnsanın gerçek yaşının omurgasının esnekliği ile ölçüldüğü söylenir. Kundalini Yoga harika bir omurga pratiğidir.

kundalini

Yeni başlayanlar için uygun mudur?

Kesinlikle. Hiç yoga ya da spor yapmamış olmanızın, yaşınızın, kondüsyonunuzun hiç bir önemi yok.

Neden beyaz renkli kıyafetler giyiliyor, bu zorunlu mu?

beyaz

Eğitmenler ve bazı  öğrenciler pratik yaparken beyaz, doğal elyaflı giysiler giyerler. Bu bir zorunluluk değildir. Beyaz giymenin aurik alanımızı genişlettiği ve çakraları dengelemeye yardımcı olduğu düşünülür.

Sat Nam ne demek?

Kundalini derslerinde çokça duyacağınız Sat Nam mantrası ” I am Truth” yani “Ben gerçeğim” demektir.

 

Gurmukh-insanın-8-yeteneği

Eğer ilgilinizi çektiyse başlangıç Gurmukh- İnsanın 8 Yeteneği isimli kitabı tavsiye edebilirim.

 

 

 

 

Ayrıca Selda Bağcan ‘ın TEDx konuşmasına da göz atabilirsiniz:

Kaynak: https://www.wikipedia.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like