Yantra Nedir?

Yantra kelimesi Tantrik gelenekten gelir ve mistik diyagramları ifade eder. Astroloji ve Tantrik metinlere dayandırılan güçleri olduğu düşünülür. Estetik ve simetrik görselliklerinden dolayı sıkça duvar ve zemin süslemesinde de kullanılır. İlk bulgular daha da eskiye dayansa da günümüzden 10.000 yıl kadar önce Hindistan’da kullanılıyor olduğunu söyleyebiliriz.

yantra-nedir

Yantra Ne için Kullanılır?

Yantralar genellikle Yaratıcı’nın belirli bir formu ile ilişkilidir. Meditasyon pratikleri, kötü güçlerden korunma, bazı güçlere ulaşma, bolluk ve bereket gibi alanlarda kullanılır.

Yantralar Etkili mi?

Özellikle Vedik astrolojiyle ilgilenenler tıpkı Mantra gibi Yantraların da çok güçlü olduğunu belirtiyor. Mantralar ses titreşimiyle dengelenmemize yardımcı olurken, Yantralar bunu görsellikle yapıyor.Doğru bir astroloji haritası ile işin ehli insanlar tarafından yönlendirildiğinde çok güçlü araçlar olabileceği düşünülüyor.

Sri Yantra Nedir?

sri-yantra

Shree Yantra veya Sri Chakra olarak da bilinen Sri Yantra ‘nın, hayalleri gerçekleştirmemize yardımcı olacak en güçlü ve önemli Yantralardan biri olduğu söylenir .“Shree Yantra”, Servet Aracı anlamına gelir. Hayatımıza maddi bolluk ve bereket, güç, başarı  getirdiğine inanılır.

Nasıl Kullanılır?

Yantralar düz bir yüzey üzerinde veya üç boyutlu olabilir. Kağıt üzerine çizilebilir veya boyanabilir, metal veya herhangi bir düz yüzeye kazınabilir. Genelde mandaladan daha küçük boyutta ve daha az renklidirler.

Kullanılan Şekiller:

İnsanlığın en eski metinleri olan Vedik metinlerin tezahürü geometrik olarak verdiği ve bu nedenle geometrinin evrenin sürecini tanımladığına inanılır.

Kareler, üçgenler, daireler ve çiçek desenleri sıkça görülür ancak her biri önem taşıyan daha karmaşık semboller de kullanılabilir. Bir lotus çiçeği çakra enerji merkezlerini sembolize eder; bir bindu (nokta) hem yaratılış noktasını hem de sonsuz kozmosu ifade eder. Üçgen ucu yukarı yönlüyse dışa dönük eril enerjiyi, ucu aşağı yönlüyse içe dönük dişil enerjiyi anlatır.

Sevgiler.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like