Peki Hangi Yoga Matı?

Rengarenk ve çok farklı kalitede seçeneklere baktıkça aralarından seçim yapmak kolay değil biliyorum.Ben de online bir iki defa mat alıp geri iade etmek zorunda kalmıştım.Bu yüzden iyi bir seçim için sorulması gereken sorulara bakmak lazım. Eğitmenlerin ve kullanıcıların yorumlarıyla yoga matı seçiminizi kolaylaştıracak bir yazı için buyrun.

yoga-matı

1-Öncelikle ihtiyaçların neler?

Örneğin eğer eklemlerin hassassa yani mesela diz üstü duruşlarda rahat edemiyorsan biraz daha kalın bir mat seçmeni tavsiye ederim. Yoga matı kalınlıkları genelde 3mm- 8mm arasında değişiyor. Böyle bir durumda 6 mm olan bir matı seçmek uygun olabilir. Daha kalın matlar rahatlık sağlasa da ayaktaki pozlar ve kol dengeleri için zorlayıcı olabiliyor.

Kalınlıktan sonra dikkat etmen gereken uzunluğu. Matlar genelde 170 cm uzunluğunda oluyor. ama daha uzunsan yerdeki pozlarda rahatsız olabilirsin. Bu yüzden matın uzunluğuna da mutlaka dikkat etmek gerek.

yoga-matı

2- Hangi yoga ekolünü uyguluyorsun?

Eğer yeni başlıyorsan önce belki kalitesi yüksek olmayan ama uygun fiyatlı bir mat tercih edebilirsin. Önce yogaya devam edemeyeceğini denemek pahalı bir mata yüzlerce lira vermekten daha akıllıca değil mi? Arkadaşlarının kullanmadığı bir süre ödünç alıp deneyebilirsin de.

Vinyasa yoga gibi akış içeren bir pratiğin olacaksa el ve ayaklarının kaymaması, yeri iyice kavraması önemli. Yin yoga ise genelde ye hareketleri içerdiğinden yumuşak ve rahat bir mat seçimi daha doğru olur.

Ellerin terliyorsa kaydırmaz yüzeyi olan bir mat seçmeni şiddetle tavsiye ederim. Mat havluları da kullanılabiliyor ama bu özelliği kendiliğinden sağlayan matlar piyasada mevcut.

yoga-matı

3-En çok nerede yoga yapacaksın?

Eğer çoğunlukla evde pratik yapacaksan matın uzunluğu ya da ağırlığının bir önemi yok. Ama stüdyoya kendi matını götürmek, açık havada pratik yapmak istiyorsan ya da sık sık seyahat ediyorsan matın kolay taşınması gerek. Böyle bir durumda ağırlık ve uzunluğa dikkat edilmeli. Travel mat diye geçen seyahat matlarına bakabilirsin. Benim evde orta kalınlıkta bir matım ve ayrıca bir travel mat ım var örneğin. Travel mat katlanarak valize sığıyor, çok pratik.Orta kalınlıktaki ev matım hafif, bu nedenle açık havada çalışırken mat askısı ile yanımda taşıyabiliyorum da.

4-Materyal

Maalesef piyasadaki matların çoğu PVC malzemeden çünkü daha ucuz. Ama PVC nin sağlığa zararlı olduğu ile ilgili bir çok araştırma var ve geri dönüştürülebilir bir malzeme de değil. Bunun yerine kauçuk malzeme tercih edebilirsin. Sürdürülebilir (Eco-friendly) malzemeden yapılan matların sayısı da gün geçtikçe artıyor, bu çok sevindirici. Ayrıca satın almayı düşündüğün matı kullananların yorumlarını mutlaka oku. Örneğin söylendiği gibi gerçekten kaydırmaz mı kolayca öğrenebilirsin.

yoga-matı

5-Yüzey ve Yapı

Kaydırmaz özellikte olan matların yüzeyleri biraz daha sert ve tırtıklı. PVC olanlar temiz yüzeyli ve yine de kaydırmaz olabiliyor. Ama bir önceki maddede PVC nin kötü şöhretinden bahsetmiştik, burada seçim sizin.

yoga-matı

6-Kolay Toplanması

Kulağa tuhaf gelebilir ama bazı matları toplamak işkenceye dönüşebiliyor. İdeal mat Alaaddin’in sihirli halısı gibi ucundan yere bıraktığınızda kolayca açılır ve aynı şekilde toplanır. Toplaması dert olan matlar yoga şevkinizi kaçırmasın sonra:)

7- Aksesuar

Bir kaç opsiyon arasında kaldıysanız taşıma askısı ya da çanta hediyeli olan matları tercih edin. Bir daha bunlar için ekstra ödeme yapmak zorunda kalmayın.

8-Fiyat

Biliyorum yoga matı fiyatları 100 TL den 1000 küsür TL lere kadar çıkıyor. Başlarda belirttiğim gibi eğer yeni başlıyorsanız 200 TL ilk bir mat örneğin gayet yeterli olacaktır. Devam edip etmeyeceğiniz belli olmadan yüksek rakamlara çıkmanızı tavsiye etmem. Bunlar ciddi paralar. Her zaman yüksek fiyatlı en kalitelisi diye bir şey yok. Örneğin eşim doğumgünümde çok istediğim ama parasına kıyamadığım bir matı hediye almıştı, açıkçası beklediğim gibi çıkmadı, baya reklammış.Bu yüzden elim çoğu  zaman hala yogaya ilk başlarken aldığım orta kalitedeki matıma gidiyor pratik yaparken:)

Mat bakarken bakabileceğin bir kaç adres:

yogazero.com

https://www.decathlon.com

https://www.yinyogashop.com

İyi pratikler!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like