En Çok Kullanılan Yoga Terimleri – 2

Yoga derslerine başladığımızda kullanılan yoga terimleri insanı şaşırtabiliyor.
Endişelenecek hiç bir şey yok,diğer bütün alanlarda olduğu gibi derse katılımınız arttıkça kelimelere aşinalığınız da artacak.
Ayrıca “Başlangıç Seviyesi” derslerine girerseniz eğitmen sürekli olarak hem Sanskrit isimleri hem Türkçe karşılıklarını bolca tekrarlayarak veriyor olacaktır.
Yine de ben hazırlıklı olmak,konunun nereden geldiğini bilmek istiyorum diyenler için “Yoga Terimleri-2″.Yazının ilk kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

Drişti

Drishti bakışı ifade eder ve yoga pratiğinde dikkatleri içe çekmek için kullanılır.Her poz ve geçiş boyunca gözleri tek bir yerde sabitleyebilmek, nefesi yavaşlatmaya ve dengeyi bulmaya yardımcı olur.

Sınıfta şu şekilde karşınıza çıkabilir: (Savaşçı II deyken) Driştinizi öndeki elinizin orta parmağına odaklayın.

Hatha

Hatha, fiziksel pozları birleştiren herhangi bir yoga türü için kapsayıcı bir terim haline geldi, ancak genellikle uygulamanın daha yavaş, daha yumuşak bir formunu ifade eder. Terim Sanskritçe’nin güç veya çaba kelimesinden türetilir ve karşıt güçlerin dengelenmesine dayanır. (Çaba ve rahatlık, nefes ve beden vb.)

Sınıfta nasıl duyulduğunu duyabilirsiniz: Hatha yoga dersine kaydoldum.

Iyengar Yoga

Kurucusu B.K.S. Iyengar. Klasik, hizalama tabanlı bu uygulama, 1970’lerde ABD’ye Hindistan’dan geliyor. Iyengar yoga, bol yardımcı malzeme kullanımı ile dikkat çekiyor: kemerler, bloklar ve desteklerin yanı sıra sandalyeler, duvarlar.

Mandala

Mandala, Sanskritçe’de “daire” anlamına gelir ve genellikle evreni temsil eden geometrik bir desen biçimini alır. Geleneksel olarak, mandalalar manevi dikkati odaklamak ve sonsuz ile ilişkimizi hatırlatmak için kullanılır.

Mantra

Mantralar, zihne odaklanacak bir şey vermek için bir meditasyon pratiğinde tekrarlanan kelimeler, ifadeler veya seslerdir. “Om” en bilindik mantarlardan biridir.

Mudra

Mudra kelimenin tam anlamıyla “Mühür” olarak tercüme edilirken, yogada pozlar veya meditasyon uygulamalarında kullanılan el pozisyonlarını ifade eder. Her parmak farklı bir elementle ilişkilidir ve bunları belirli şekillerde birleştirmek, vücuttaki enerji akışını belirli bir niyeti iletmek için yönlendirebilir.Farklı mudraların güçlü, enerjik veya topraklanmış hissetmenize yardımcı olabilir.

Sınıfta şu şekilde karşınıza çıkabilir: Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı gyan mudra’ya getirin.

Namaste

“İçimdeki ışık içindeki ışığı selamlıyor” anlamına gelir ve genellikle yoga dersinin sonunda kullanılır.“Namaste” demek, başka bir ruhtaki ışığı ve iyiyi tanıdığınızı ve karşılık verdiğinizi kabul etmektir. “Namaste” ye uygun yanıt “namaste” dir.

Sınıfta şu şekilde karşınıza çıkabilir: Uygulamanızı bugün paylaştığınız için çok minnettarım – Namaste.

Sevgiler,

 

Kaynakça.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like