En Çok Kullanılan Yoga Terimleri – 1

Yoga derslerine başladığımızda kullanılan terimlerin farklılığı ve çokluğu insanı şaşırtabiliyor.
Endişelenecek hiç bir şey yok,diğer bütün alanlarda olduğu gibi derse katılımınız arttıkça kelimelere aşinalığınız da artacak.
Ayrıca “Başlangıç Seviyesi” derslerine girerseniz eğitmen sürekli olarak hem Sanskrit isimleri hem Türkçe karşılıklarını bolca tekrarlayarak veriyor olacaktır.
Yine de ben hazırlıklı olmak,konunun nereden geldiğini bilmek istiyorum diyenler için “Yoga Terimleri”:

Ahimsa

Raja yoganın 8 basamaklı yolunun başlangıcı olan “Ahlaksal Kuralları” içeren Yama’ların ilk yasası Ahimsa’dır.Şiddetsizliği ifade eder.Şiddet sadece bizim anladığımız anlamda fiziksel şiddet değildir. Şiddet sözlü, fiziksel, şiddet duyularla ve hislerle olabilir.

Ahimsa sizinle başlar – sınırınızın ötesine geçmeyin veya kendinizi çok ileriye itmeyin.

Asana

Asana yogadaki pozları ve duruşları anlatan için (Sanskritçe) bir terimdir.Asanalar bir yandan meditasyonda, bir pozisyonda uzun süre rahat oturma yeteneğini geliştirmek için, diğer yanda vücuttaki enerji merkezlerini aktifleştirmek için geliştirilmiştir yoga duruşlarıdır,en çok kullanılan yoga terimleri nden biridir.

Sınıfta nasıl duyulduğunu duyabilirsiniz: Asana uygulamanız çok güçleniyor!

Aştanga

Ashtanga doğrudan sekiz uzuv veya dal anlamına gelir ve aynı zamanda geleneksel, yaygın bir yoga tarzıdır. Ashtanga yoga, belirli bir poz serisini takip eden akış tarzı bir uygulamadır.

Banda

Bandalar, vücutta kas kasılması ile erişilebilen enerjik kilitlerdir.Enerji akışını yönlendiren “ vanalar ”gibi davranırlar.

En yaygın üçlü: Mula banda (pelvik tabanda bulunan kök kilidi), Uddiyana banda (karın kilidi) ve Jalandhara banda (boğaz kilidi).

Sınıfta şu şekilde karşınıza çıkabilir: Mula bandha için pelvik tabanınızı yukarı çekin.

Bhakti

Bu terim, kişinin daha yüksek kişisel gücüne veya tanrısına adanmışlık ile daha manevi bir yoga uygulamasını ifade eder.“Bhakti özveri, aşktır” ve kalp merkezli bir yoga uygulamasıdır.

Stüdyolarda, chant eden ve şarkı söyleyen insanları görürseniz bu bhakti yoga sınıfı olabilir.

Bikram

Bikram yoganın adı kurucusu Bikram Choudhury’dan gelir ve sıcak bir ortamda uygulanan bir ekoldür. Bikram yoga, aynı sırayla gerçekleştirilen 26 duruşluk sabit bir seriden oluşan katı bir kural setine uymaktadır. Bazen “Hot yoga” ve “Bikram” kelimelerinin birbirinin yerine kullanıldığını duyacaksınız, ancak sıcak yoga pek çok kurala uymuyor ve genellikle bir stüdyodan diğerine farklılık gösteriyor.

Çakra

Tam anlamı “tekerlek” olan çakra, omurga boyunca uzanan enerji merkezleridir.Modern yorumlara göre, çakralar fiziksel, zihinsel ve duygusal enerjiler için odak merkezleridir.

Sınıfta şöyle karşınıza çıkabilir: Kök çakranız omurganızın tabanındadır,güvenlik ve emniyet duyunuza bağlıdır.

Chaturanga

Bir power yoga veya vinyasa dersi aldıysanız, muhtemelen bir chaturanga’nın ne olduğunu biliyorsunuzdur. “Dört kollu asa duruşu” olarak tercüme edilen chaturanga “vinyasa akış sınıflarında kullanılır ve plank(kalas) pozundan kobraya veya yukarı bakan köpeğe geçiş görevi görür”.Poz plank’de başlar, daha sonra bir nefes verirken vücut alçalır, böylece dirsekleriniz 90 derece bükülür (triceps şınavının alt kısmı gibi).

Sınıfta şöyle karşınıza çıkabilir: Plank (kalas) duruşundan , chaturanga’ya nefes verin ve yukarı bakan köpeğe geçiş yapın.

Yazının devamı için buradan.

Sevgiler,

Kaynakça.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like