Restoratif yoga nedir ?

Restoratif yoga, tamamen yavaşlama ve bedeni pasif germe ile açmaya yönelik bir uygulamadır. Eğer restoratif bir yoga dersindeyseniz, dersi sadece birkaç duruş yaparak neredeyse hiç hareket etmeden geçirebilirsiniz. Çoğu günümüz yoga ekolünden tamamen farklı bir deneyim.

Yoga sınıflarının çoğu, duruştan duruşa, gücünüzü ve esnekliğinizi eşit ölçüde artırmak için çalışan aktif bir uygulamadır. Restoratif yogada duruşlarda uzun süre kalınırken kasların tamamen gevşemesi üzerinde çalışılır. Bedeninizi kaslar yerine prop (yardımcı malzemeler) tarafından desteklenmesi değişik bir duygudur. Dersler oldukça yumuşak geçtiğinden restoratif yogayı daha aktif pratiklere tamamlayıcı ve stresle başa çıkma metodu olarak görebilirsiniz. Hareketsizlik güçlü bir çalışmadır.

Eğer daha önceden denediyseniz ve hoşunuza gittiyse yakın bir çalışma için Yoga Nidra ya da bakabilirsiniz.

Yapılan klinik araştırmalara göre restoratif yoga ile kanser atlatan kişilerdeki depresyonda azalma, anksiyete semptomlarında düşüş, kanser hastalarında ağrıda azalma gözlenmiştir.

Ders boyunca yardımcı malzemeler vücudu desteklemek için yoğun bir şekilde kullanılır, böylece pozlarda uzun süre kalınabilir.Duruşlar, genellikle gereksiz gerilmeleri önlemek için blok, destek ve battaniyelerin eklenmesi ile sırtüstü veya oturmuş yoga pozlarından uyarlanır.

Nasıl bir deneyim?

Restoratif bir sınıfa katılırken kendinizi derin rahatlama için hazırlayın. Eğitmenden, sizin için hazır olacak yardımcı malzemeleri düzenlemesini bekleyin. Soluk ışık ve hafif bir müzik olabilir.

Bu pratik stresi azaltmak ve uzun, meditatif gerilmelerin tadını çıkarmak için mükemmel bir yol olabilir. Evde denemeden önce minik bir giriş için bir sınıfa katılabilirsiniz. Acele etmemeye çalışın ve beden ile zihin durgunluğunun tadını çıkarın. Alışması biraz zaman alabilir ancak bir süre sonra kolaylaşır ve faydalarında şaşırabilirsiniz.

Benzer bir deneyim olan Yin Yoga hakkında bir yazıya ulaşmak için tıklayın.

Sevgiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like