Hatha Yoga

Hatha Yoga Nedir?

Günümüzde genel olarak yoga dediğimiz pratiklerin hepsi teknik olarak Hatha Yoga ‘dır.Hatha Yoga (ha = “güneş” tha = “ay”), asana (yoga duruşları), pranayama(nefes), mudra (vücut hareketleri) ve shatkarma (iç temizlik) pratikleri ile zihin-beden-ruh birliğini erişmeyi amaçlar . Bu beden odaklı uygulamalar, vücudu arındırmak ve prana yı geliştirmek ve vücudun süptil enerjisi olan Kundalini’yi aktive etmek için kullanılır. Modern Hatha Yoga, bu ezoterik uygulamaların çoğuna vurgu yapmaz ve öncelikle fiziksel yoga duruşlarına odaklanır.

Tarihi

Yoga tarihinde , Tantra Yoga’dan yola çıkan bir tekniktir. Tantrikler fiziksel bedeni aydınlanmanın aracı olarak benimsemiş ve fiziksel-ruhsal bağlantıları ve Hatha Yoga’ya götüren beden merkezli uygulamaları geliştirmiştir. Ancak bu ekol, yaşam enerjisi olan prananın geliştirilmesi ve arındırılması yoluyla fiziksel bedenin dönüşümüne odaklanmıştır.Ve tekniklerinin tümü, Raja Yoga (meditasyon) yolunda bulunan daha derin meditasyon ve aydınlanma durumlarına ulaşmak için ön adımlar olarak görülmektedir. Meditasyonun faydaları:12 bilimsel gerçek.

Hatha Yoga Pradipika

Fiziksel uygulamalar hakkında en geniş kullanılan antik metin Hatha Yoga Pradipika’dır. Bu kitap, 15. yüzyılda Swami Swatamarama tarafından oluşturulmuş ve eski Sanskritçe metinlerinden, tanınmış öğretmenlerin öğretilerinden ve Swatamarama’nın kendi deneyimlerinden alınmıştır. Bu metnin temel amacı, Hathanın fiziksel disiplinlerini ve uygulamalarını anlatmak ve bunları Raja Yoganın yüksek manevi hedefleriyle bütünleştirmektir. Swatamarama, Hatha Yoga ile Raja yoga arasındaki ilişkiyi açıklamakla başlar ve bize Hatha’nın Raja Yoga için ön uygulama olduğunu bildirir. Raja Yoga’da olduğu gibi direkt zihni kontrol etmeye çalışmak yerine fiziksel ve enerji bedeni ile başladığımızda öz disiplin ve kontrol kazanmanın daha kolay olduğunu anlatır.

Bu ekolün, T. Krishnamacharya ve birkaç diğer cesur ve kararlı yoginin çalışmasıyla Hindistan’da popülerleşip tanıtıldığı yıllar 1920 lerdi.Krishnamacharya, yoga gösterileri yaparak Hindistan’da seyahat etti ve diğer öncü yogiler,Hathayı güçlü şifa ve diğer olumlu yararları ile destekledi. O zamandan beri, birçok batılı ve Hintli öğretmen öncü haline geldi, Hathayı popülerleştirdi ve milyonlarca takipçi kazandı.

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like