Yin Yoga Nedir?

Yin Yoga, batıda daha az popüler bir yoga tarzı, bazılarının hiç duymadığı bir yaklaşım.Başlangıçta “Daoist” yoga olarak adlandırılan bu yoga tarzı, vücudun derin bağ dokularını,vücudu kaplayan fasyayı  ve plastik dokuları (kemik,tendon gibi)hedefler. Bu kavramı ön plana çıkaran Paul Grilley, ona Daoist Yoga’yı öğreten ve ilham olan kişi ise Paulie Zink.

Yin Yoga duruşları, daha ziyade pasif duruşlardır, çoğunlukla yerde çalışılır ve yang pratiklere kıyasla çok daha az duruş vardır. Yin Yoga, duruşta gevşemeniz, kasınızı yumuşatmanız ve mümkün olduğunca hareketsiz kalmanızın istenmesi bakımından benzersizdir. Yang benzeri yoga uygulamaları daha yüzeyselken, Yin yoga pratikleri ise vücuda çok daha derin bir erişim sunuyor.Duruşlarda üç ila beş dakika, ilerleyen zamanlarda derinleşerek yirmi dakikaya kadar kalınabiliyor. Duruşlarda harcanan zaman, meditasyonda harcanan zamana çok benziyor. Bir Yin sınıfında, adlandırılmaları farklı olsa da  yang sınıfına benzer duruşlar göreceksiniz, bu temel düzeyde öğrencilerin yangdan yin formuna,aktiften pasife geçişine yardım eder.

Aslında yin yoga kavramı binlerce yıldır ortalıkta ve Hatha Yoga Pradipika metni bugünkü yogada uygulanan sayısız duruşun sadece onaltısından bahseder. Ek olarak,duruş pratikleri daha uzun meditasyonu ve pranamayı teşvik edecek şekilde daha yin vari desek yanlış olmayacaktır.

Peki Yin yoga tam olarak nedir?

Yang benzeri uygulamalardan çok daha derin fiziksel odak ile daha meditatif bir yaklaşımdır. Burada uygulayıcı, bağ dokusu ve fasya gibi daha derin dokulara erişmeye çalışıyor ve pozların çoğu bir eklemi kapsayan alanlara odaklanıyor (kalça, sakrum, omurga).Yaş aldıkça eklem esnekliği azalır,çoğumuzun kaybedene kadar önemini anlamadığı bu esnekliği korumak için Yin yoga harika bir yoldur.

Bu samimi yoga pratiği, belki de öğrencilerin hızlı tempolu bir yoga uygulamasında  kaçınmalarının kolay olabileceği duyguları,hisleri ve sezileri ile karşılaşmaya hazır olmalarını gerektirir. Yin yoga genellikle bağımlılıklar, yeme bozuklukları, kaygı ve derin acı veya travma ile ilgili programlarda kullanılır.

Eğer daha önce Yin Yoga yapmadıysanız, bunun yang pratiklerden farkını anlamak çok da kolay olmayacaktır.Uygulama hakkında gerçekten karar vermek için Yin sınıfını üç ya da dört defa denemek gerektiği söylenir. Birçok öğrenci daha açık kalçalar, daha rahat bir beden ve dengeli bir zihin gibi kısa vadede faydalar bulabilir.

Yin yoganın yararlarından bazıları şunlardır:

Aklı ve bedeni dengelemek,sakinleştirmek
Vücuttaki enerjiyi düzenler
Vücuttaki hareketliliği, özellikle eklem ve kalça hareketlerini arttırır
Stres seviyesini düşürür
Daha fazla dayanıklılık sağlar
Eklemlerde adeta bir yağlama etkisi yaratır ve eklemlerin korunmasına destek olur
Eklemlerde ve bağ dokularında daha fazla esneklik sağlar
Bedeni saran fasyayı gevşetir
TMJ ve migrenle mücadeleye destek olur
Daha derin gevşeme
Anksiyete ve stresle  başa çıkmaya destek olur
Meditasyon için oturur durumda daha rahat kalabilmeye yardımcıdır
Yang pratiğin farklı yönlerden gelişmesini sağlar

Yin-Yang sembolüne bir göz atarsanız, ne olursa olsun, “küçük bir parça” yı alıp tam zıttının kalbine koymamız gerektiğini anlatır. Yin ve yang en başından beri beraber vardır,birbirini dengeler.

Yin yoga bize öz şefkati,ve başta kendimiz olmak üzere gerçekte nasıl dinlememiz gerektiğini öğretir.Normalde pratiklerimizde her zaman hem içeriden hem dışarıdan gözlemleme, etrafta gezinme ve durgunluğun dağınık halini bulma fırsatını bulamıyoruz. Yin, diğer stillere ve kendi kişisel yaşamınıza çok büyük bir övgüdür, çünkü rahatsız edici bir pozisyonda uzun zaman kalırken o anda “ne olduğunu” kabul etmeyi öğrenmenizi ister.

Farklı yoga çeşitlerini merak ediyorsanız buyrunuz.

Sevgiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like