Yoga Nedir? Uygulamaya, Meditasyona ve Sutralara Başlangıç

Yogada yeni misiniz? Buyrun.

1. Yoga Nedir?

Sanskritçe yuj kelimesinden yoga kelimesi, bağ ya da bağlamak anlamına gelir ve genellikle “birlik” ya da bir disiplin yöntemi olarak yorumlanır. Yogayı uygulayan erkeğe yogi, kadın uygulayıcıya yogini denir.

Hintli bilge Patanjali’nin  Yoga Sutrayı yaklaşık 2 bin yıl önce toparladığına inanılıyor. Sutra, bugün uygulanan ekollerin çoğu için felsefi bir rehber olarak hizmet veren 195 ifadenin bir derlemesidir. Aynı zamanda yoganın sekiz basamağının da ana hatlarını çizer: yamalar (sınırlamalar), niyamalar (gözlemler), asana (duruşlar), pranayama (nefes), pratyahara (duyuların çekilmesi), dharana (konsantrasyon), dhyani (meditasyon) ve samadhi (aydınlanma). Bu sekiz basamaklı yolu keşfetmeye dış dünyadaki davranışımızı daraltarak başlıyoruz ve sonra samadhi’ye (kurtuluş, aydınlanma) ulaşana kadar içeriye odaklanıyoruz.

Bugün, yoga yapan çoğu kişi, vücudu arındırmak ve uzun bir meditasyon süresi için gereken fiziksel gücü ve dayanıklılığı sağlamak için tasarlanmış bir fiziksel duruş programı olan asanaları uygular.

2. Hatha’nın Anlamı Nedir?

Hatha kelimesi kasıtlı veya kuvvetli anlamına gelir. Hatha yoga, kaslarınızı ve kemiklerinizi hizalamak için tasarlanmış bir dizi fiziksel egzersizi (asana veya duruş olarak bilinir) ifade eder. Duruşlar aynı zamanda vücudun birçok kanalını – özellikle de ana kanalı, omurgayı – açmak için tasarlanmıştır, böylece enerji serbestçe akabilir.

Ha-tha ayrıca “güneş” ve  “ay” anlamına gelir. Bu, hepimizin içinde eril (aktif, sıcak, güneş)  ve dişil yönlerin (alıcı, serin, ay) dengesini ifade eder. Hatha yoga denge yaratmaya ve karşıtları birleştirmeye giden bir yoldur. Fiziksel bedenlerimizde güç ve esneklik dengesi geliştiririz. Ayrıca çabalarımızı dengelemeyi ve pozlarda teslim olmayı öğrenmeye çalışırız.

Hatha yoga, kendini dönüştürme için güçlü bir araçtır.

3. Om Ne Demek?

Om, yoga seanslarının başında ve sonunda geleneksel olarak söylenen bir mantra veya titreşimdir. Evrenin sesi olduğu söylenir. Bu ne anlama geliyor?

Her nasılsa antik yogiler, bugün bilim adamlarının bize ne söylediğini biliyordu – tüm evrenin hareket ettiğini. Hiçbir şey asla katı ya da sabit değildir. Var olan her şeyin bir frekansı var, kadim yoga bilgisi bu titreşimin Om sesi olduğunu söylüyor.

Om’u söylediğimizde, bu ses bizi evrensel harekete, nefesimize, farkındalığımıza ve fiziksel enerjimize götürüyor. Hem canlandıran hem de sakinleştiren daha büyük bir bağı hissetmeye başlıyoruz. Daha detaylı yazı için buradan lütfen.

4. Yoga Yapmak İçin Vejetaryen Olmalı mıyım?

Yoga felsefesinin ilk prensibi ahimsa, yani kendine ve başkalarına zarar vermemek anlamına geliyor. Bazı insanlar bunu hayvansal ürün yememek için yorumluyorlar. Yoga topluluğunda bu konuda çeşitli görüşler var – Sonuç olarak bu herkesin kendisi için vermesi gereken kişisel bir karar. Vejetaryen olmayı düşünüyorsanız, kişisel sağlık durumunuzun ve seçimlerinizin birlikte yaşadığınız insanları nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Vejeteryan olmak, başkalarına empoze edeceğiniz bir şey olmamalı – bu tür bir saldırgan eylem ahimsa’nın bir ifadesi değildir.

5. Haftada kaç kez pratik yapmalıyım?

Haftada sadece bir saat pratik yapsanız bile, uygulamanın faydalarını deneyimleyebilirsiniz. Bundan daha fazlasını yapabilirseniz, kesinlikle daha fazla fayda elde edersiniz. Her seferinde bir ya da bir buçuk saat boyunca haftada iki ya da üç kez ile başlamanızı öneririm. Zaman kısıtlamalarının veya gerçekçi olmayan hedeflerin bir engel olmasına izin vermeyin – elinizden geleni yapın ve endişelenmeyin. Muhtemelen, bir süre sonra pratik yapma arzunuzun doğal olarak genişlediğini ve daha da fazlasını yaptığını göreceksiniz.

6. Yoga, diğer antremanlardan nasıl farklıdır?

Germe ya da fitness ın aksine, yoga sadece fiziksel duruşlardan daha fazlasıdır. Patanjali’nin sekiz basamaklı yolu, fiziksel uygulamanın yoganın sadece bir yönü olduğunu gösteriyor. Fiziksel pratikte bile yoga çok etkilidir, çünkü bedenin hareketini ve zihnin dalgalanmalarını nefes ritmimize bağlarız. Zihni, vücudu ve nefesi birbirine bağlamak, dikkatimizi içe yönlendirmemize yardımcı olur. Bu içe dönük dikkat süreci sayesinde, alışılmış düşünce kalıplarımızı, onları etiketlemeden, değerlendirmeden veya değiştirmeye çalışmadan tanımayı öğreniriz.

7. Yoga bir din midir?

Yoga bir din değildir. Hindistan’da tahminen 5.000 yıl önce başlayan bir felsefedir. Klasik ashtanga yoganın babasının (burada bahsedilen yoganınnsekiz basamaklı yoludur, Sri K. Pattabhi Jois ‘Ashtanga yogası ile karıştırılmaması gerekir), Yoga Sutra’yı yazan Patanjali olduğu söylenir. Bu yazılar, fiziksel ve zihinsel beden üzerinde ruhsal gelişim  için bir çerçeve sağlar. Yoga bazen Hinduizm veya Budizm gibi diğer felsefelere de karışır, ancak yoga yapmak  için bu yolları incelemek gerekli değildir.

Yoga yapmak için kendi dini inançlarınızı bırakmanız gerekmez.

8. Esnek değilim – Yoga yapabilir miyim?

Evet! Pek çok insan yogaya başlamak için esnek olması gerektiğini düşünüyor, ancak bu, tenis dersleri almak için tenis oynayabileceğinizi düşünmek gibi bir şey. Olduğun gibi gel ve zaten pratiğin kendisinin daha esnek olmana yardım edeceğini göreceksin.

9. Yoga’ya Başlamak için neye ihtiyacım var?

Başlamak için gerçekten ihtiyacınız olan şey vücudunuz, zihniniz ve biraz merak. Rahat bir tayt ve tişört yeterli. Özel bir ayakkabı veya çorap gerekmez, çünkü yalınayak olacaksınız. Uygulamanız geliştikçe kendi matınızı almayı düşünebilirsiniz.

10. Dersten 2-3 saat önce neden yemek yemekten kaçınmalısınız?

Çalışma boyunca, kıvrılıyor, baş aşağı duruyoruz ve ileri ve geri eğiliyoruz. Son yemeğinizi tam olarak sindirmediyseniz, kendisini rahat olmayan şekilde hatırlatacaktır. Hızlı etkili bir sindirim sistemine sahip bir kişiyseniz ve korkuyorsanız derste açlık hissetmemek için dersten 30 dakika önce yoğurt, birkaç fındık ya da meyve suyu gibi hafif bir atıştırmalıklar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like