Spor Sonrası Kas Ağrısı

Spor sonrası kas ağrısı ne kadar sürer?

İyi haber : spor sonrası kas ağrısı güçlendiğinizin bir işareti !Egzersiz sırasında kaslarınızı strese sokarsınız ve kas lifleri parçalanmaya başlar. Bu ağrı genellikle çalışmadan sonra 6-8 saat içinde başlar ve 24-48 saate kadar sürebilir.Bu süreçte lifler kendilerini tamir ettikçe, eskisinden daha büyük ve daha güçlü hale gelirler. No Pain, no gain!

Eğer egzersizden hemen sonra başlayan bir ağrınız varsa bu genellikle yanma  olarak tanımlanır. Bunun nedeni kaslarda laktik asit birikmesidir. Bu tip kas ağrısı hızla düzelir.

spor-sonrası-kas-ağrısı

Spor sonrası kas ağrısı varken spor yapılır mı?

Evet yapabilirsiniz. Ancak ağrıyan kas gruplarını kullanmayın. Örneğin bir gün bacakları ertesi gün üst vücudunu çalıştırın. Bunu şekilde hala egzersiz yapabilir;  vücudunuzun iyileşmesine ve yeniden inşasına izin verirsiniz.

Kasların daha hızlı iyileşmesi için ne yapabiliriz?

1-Antienflamatuvar  içerikli besinler tüketin.

İsmi sizi korkutmasın, aslında iltihap önleyici demek. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı kanıtlar antienflamatuvar açısından zengin yiyecekler yiyerek kasları rahatlatabileceğimizi gösteriyor.

Örneğin karpuz, L-sitrulin adı verilen bir amino asit bakımından zengindir. 2013 ve 2017 yıllarında yapılan çalışmalar, bu amino asidin  kas ağrısını azaltabileceğini göstermektedir.

Kas ağrısının tedavisinde umut vaat eden diğer antienflamatuvar gıdalar şunlardır:

Vişne suyu
Ananas
Zencefil

2- Kurkumin ve balık yağı gibi antioksidan takviyeleri almak  yardımcı olabilir.

Kurkumin zerdeçalda bulunan bir bileşiktir. Antioksidan bakımından yüksektir ve güçlü antienflamatuvar etkilere sahiptir. Spor sonrası kas ağrısının ağrısını azalttığı ve egzersiz sonrası iyileşmeyi hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Balık yağı ve diğer omega-3 yağ asitleri de benzer faydalar sağlayabilir.

spor-sonrası-kas-ağrısı

3- Isı terapisi.

Egzersizden hemen sonra ısı uygulamak, spor sonrası kas ağrısını hafifletebilir.  Yapılan araştırmalar hem kuru hem de nemli sıcaklığın ağrıya yardımcı olmasına rağmen, nemli ısının daha da fazla ağrı azaltma sağladığını gösteriyor.

Egzersiz sonrası nemli ısı terapisinin keyfini çıkarmanın mükemmel yolları şunlardır:

Sıcak nemli havlular (Enfes!)
Ilık bir banyo

4- Foam roller kullanın.

foam-roller

Foam roller temel olarak kendi kendine masajın bir şeklidir. Araştırmalar, form roller ın kas ağrısını hafifletebileceğini bulmuştur. Ayrıca kas yorgunluğun giderilmesine ve esnekliğin artmasına da yardımcı olabilir.

Foam roller, egzersiz ekipmanı satın aldığınız her yerden satın alınabilir.

5- Her derde deva: masaj.

Masajı sadece rahatlatıcı olarak görmeyin, masajın kas ağrısını hafiflettiği ve kas performansını iyileştirdiği de bulunmuştur. 2017 ‘deki bir çalışmanın sonuçları, masajın egzersizden 48 saat sonra gerçekleştirildiğinde en etkili olduğunu göstermektedir.

6- Bol su için.

spor-sonrası-kas-ağrısı

7-Normal ihtiyacınızdan biraz fazla uyuyun.

8-Esneyin, esneyin, esneyin!

spor-sonrası-kas-ağrısı

Six pack lerin, şişkin kolların hayalini kurarken esnemeyi zaman kaybı olarak görebiliyoruz. Çok şükür artık çoğu insan esnemenin önemi daha iyi kavradı. Çalışma planınıza göre esnemeyi pratiğin başına ya da sonuna eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz, farkı hemen göreceksiniz.

Eğer kronik bir kas ağrısı şikayetiniz varsa bir de şu yazıya göz atın derim.

Eğer kendi yönteminiz varsa lütfen hazır buradayken paylaşın, paylaştıkça büyüyelim.

Sevgiler.

Kaynak: www.healthline.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like