Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Yoga

Bağışıklık sistemi bizi hastalıklardan korumak için süreç ve yapılardan oluşan bir savunma sistemidir. Bu muhteşem sistem karşılaştığı her mikrobun kaydını tutar ve bu sayede mikrop tekrar bedene girerse onu hızlıca yenebilir.

Uzun bir zamandır sistemleri, organları ayrı ayrı ele alıyor olsak da artık biraz daha bütüncül bakmayı öğrenmeye başladık. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde bağışıklık sisteminin beyin ve diğer sistemler ile bütünün ayrılmaz bir parçası olduğunu biliyoruz. İnternette kısa bir araştırma yaptığımızda sistemi zayıflatan unsurların ilk sırasında “Stres” kelimesini görüyoruz.Çünkü Stres altında bağışıklık sistemi baskılanır.Tıpkı savaş durumunda güvenlik güçlerinin aşırı yüklenmesi gibi.

Bağışıklık sistemini yükseltmek için basit bir aramada karşınıza çıkacak olan maddeler; dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite, kaliteli uyku ve stresi azaltmak olacaktır. Evlerimizdeyken fiziksel aktivite, kaliteli uyku ve stresi azaltmak için yoga, nefes ve meditasyon faydalanabileceğimiz en etkili ve kolay yollardan. Aşağıda sizin için minik bir plan hazırladık, sağlıkla kalın.

Bağışıklığı güçlendiren 5 asana:

1-BHUJANGASANA(KOBRA POZU)

Kobra pozu

2- MATSYASANA (BALIK POZU)

Balık Pozu

 

 

3-ADHO MUKHA SVANASANA(AŞAĞI BAKAN KÖPEK POZU)

 

4-UTTANASANA(ÖNE TAM KAPANMA POZU)

uttanasana

 

5-DHANURASANA(YAY POZU)

yay pozu

Karın Nefesi Bizi Nasıl İyileştirir?

Eğer nefesi günlük hayatta yaptığımız gibi göğse değil, derin bir şekilde karnımızı şişirerek alabilirsek diyaframımızı aktive etmiş oluruz. Bu yüzden karın nefesine çoğu zaman diyafram nefesi de denir. Bu nefes sindirim sisteminini güçlendirir. Bağışıklık sistemimizin %80 sindirim sistemi alanındadır.Karın nefesi ile iç organlara ve salgı bezlerine masaj yapmış olursunuz, lenf kanallarınız daha aktif çalışır. İlgilimi çekti derseniz buyrun buradan.

Meditasyon ve Bağışıklık Sistemi

Sayısı günden güne artan araştırmalar meditasyon pratiğinin stresi azaltmada, psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde, bağışıklık sistemini yükseltmek için etkili olduğunu kanıtlıyor. En önemli noktalardan biri meditasyonun kısa vadede stres seviyesini düşürmesi. Sürekli stres seviyemiz düştükçe bağışıklığımız yükselir.Meditasyonun faydaları ile ilgili daha detaylı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like