Reiki Nedir ?

Reiki ‘Evrensel Yaşam Enerjisi’, ‘ilahi yaşam-veren güç’ anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Şifa ve ruhsal çalışma tekniklerine dayanan binlerce yıllık bir öğretidir. 

Reiki, Japonca ‘Rei’ ve ‘Ki’ sözcüklerinden oluşan bileşik bir sözcüktür. REİ’ nin Türkçe ‘deki karşılığı ‘evrensen yaşam gücü enerjisi’ dir. Rei her ne kadar evrensel olarak Türkçe’ye çevrilse de spiritüel düzeyde ruhsal bilgelik Tanrı’ın tüm varlığını anlatır. ise tüm canlılarda hareket halinde bulunan yaşam enerjisidir ve pek çok uygarlıkta adı vardır: Çin’ce Ch’i, Amerikan yerli dilinde Orenda veya Hindistan’da Prana, Müslümanlar’da Nur, Batı dillerinde Light… gibi.

Reiki evrende ve çevremizde bulunan yaşam enerjisini kendimize veya başkasına aktararak, vücudun kendi şifalandırma kabiliyetini arttıran bir ‘Elle Şifa’ öğretisidir.

Ellerle şifa verme sanatı çok eskidir. İnsanlar bunu zamanın başlangıcından beri yapıyorTanrısal sevgisiyle bütüne yönelik ve içinde varoluş ruhunu taşıyan her varlığa, ayırım gözetmeksizin, ancak tekâmül sınırlarına uygun bir şekilde etki eden bir uygulamadır. Vücut-Ruh dengesini düzenleyip muhafaza eder ve aynı zamanda yaşam enerjisi kapasitesini çoğaltır. Böylece hem mevcut rahatsızlıklar giderilecek hem de oluşabilecek hastalıklardan korunma sağlanabilecektir.

Reiki doğası gereği ruhsal bir çalışma olmasına rağmen, herhangi bir dine bağlı değildir.

Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi tedaviye destek olma işlevindedir. Uygulayıcılar hastaların mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerektiğini savunur. Reikinin hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur, zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Reiki, farkındalığı olan akıllı bir enerjidir. Hiçbir zaman zarar vermez, her zaman doğru biçimde yardımcı olur. Şifaya ihtiyacı olan bölgeyi kendiliğinden bulur ve oraya akar. Bu nedenle enerjiyi az yada çok almanız söz konusu değildir. 

REİKİ TEKLİF EDİLEREK VEYA İZİN ALINARAK UYGULANIR, KABUL EDİLMEZSE KESİNLİKLE ISRAR EDİLMEMELİDİR VE UYGULAMA YAPILMAMLIDIR. Kişilerin sağlıklarıyla ve yaşamlarıyla ilgili seçimlerine daima saygı gösterilmelidir.

Nasıl Reiki uygulayıcısı olunur?

Bir kişinin Reiki uygulayıcısı (Kanalı) olabilmesi için bir Reiki master tarafında inisiye edilmesi, bir deyişle uyumlanması gerekmektedir. İnisiyasyon kelime anlamı olarak başlatma demektir. Anadolu’ da el vermek olarak tanımlanır. Batı’ da uyumlanma süreci ‘attunement’ yani akort etmek olarak adlandırılmaktadır. İnisiyasyon bir şifacıyı yaratan sürecin bizzat kendisidir.REİKİ spiral şeklinde yedinci çakradan girip geçerek ellerden akar. Ellerinizde ve tüm vücudunuzda hissedeceğiniz bir şifa akışıdır.

Bu konu ilgilinizi çektiyse evrensel yasalara da bir göz atabilirsiniz.

Sevgiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like