İnsan Psikolojisi

İnsan, dikkatli olmak zorunda olduğu bir yolda yürüyor. Zaman içinde zekasını devreye alarak, karşısına çıkan sorunlar için analitik ve kolay çözümler bulma konusunda ustalaşıyor. İnsan, psikolojisi için bir şeyler yapmayı öğreniyor.

Öncelikle benim fikrim, ‘hayatın’ durmak bilmeyen akışı karşısında kendinize aynı insan olarak kalma sözünden vazgeçmelisiniz. Böylece çözümleri bulan zihninizin sizden bedel olarak tahsil ettiği kafa karışıklığınıza, ‘’acaba yarın ne olacak ve ben bunu nasıl atlatacağım?’’ tedirginliğinize bir son verebilirsiniz.

Karşınızdaki insana bir şey söylediğiniz zamana gidin şimdi. Onun söylediği, size değişik gelen bir söylemine, ‘’aslında senin fikrine şöyle bir şey eklesek, bu yeni bakış açısı benim ilk savunduğumu bırakmama neden olabilir’’ dediğinizi düşünün. Bu seçiminiz, zihninize ödediğiniz bedellerden kurtulmanızın kolay bir yolu olabilir.

Karşımızdakini kabul ettiğimiz ama bazı şahsi ilavelerle ona uyumlanmadığımız bir seçime geçmek, insan psikolojisini ne kadar rahatlatır, dersiniz?

Burada kendimizi değişik ifade etmenin bir diğer riski ile karşı karşıyayız, ‘’onaylanmak’’. Tüm dikkatimizle karşımızdakinin bize ne kadar çemkireceğini, izlemeye başlarız.

Özgürlük Sizce Ne Nemek?

Bu soruyu gönlünüzce cevaplayın. Cevabın içindeki insanları, koşulları çıkara çıkara tekrar cevaplayın. Cevabın içinde ne mi kalsın?

Yalnız doğduğunuz ve yalnız öleceğiniz gerçeği.

İnsanlara olan sevginizin sizin meseleniz olduğu, onların sevgilerinin kendilerini ilgilendirdiği inancınız.

Bu konuda kendinizi rahatsız, kullanılmış hissettiğinizde, kendinizi daha doğru ifade ederek bir daha ki sevginize nerede ve ne kadar geçeceğinize dair bir farkındalığınız.

Hiç kimseninkine benzemeyen bir hayatı seçme ve sürdürme cesaretiniz.

Herkesin başarısızlık dediği konuları biriktirerek, bir gün ortaya nasıl bir başarı ile çıkacağınıza olan güveniniz.

Çok sonraları yaşanacak bir olay için kendinize ‘’onu da o zaman düşünürüm’’ rahatlığınız.

İstediğiniz gibi gelişmeyen olaylarda duygularınızı geriye doğru tarayarak yeni bir strateji ile yola devam etme esnekliğiniz.

Sevgili Ego Ben Nasıl Biriyim

Kendinize olan saygınızın bakış açısı olduğunu söyleyen egonuzu karşınıza alarak; ‘’bak ufaklık, ben dürüst, ayakları üstünde duran, kimseden bir şey beklemeyen, herkesten farklı düşünen, araştırmacı, yenilikçi ve de sevgi dolu biriyim. Bu yolda beraber yürüyoruz. Seni bırakmaya niyetim yok, bilesin. Seninle olan ilişkimde  kuralları ben koyduğumdan beri mutluyum. Ve bu böyle sürecek. Seni seviyorum.’’ diyebilme gücünüz.

Hayallerinizi gerçekleştireceğinize dair kendinize verdiğiniz sözünüz.

Kimseye anlatmadığınız sırlarınız.

Çocuk tarafınızın her zaman yaşayacağı neşeli bir yanınız.

Seçimlerinizin sorumluluklarını alma doğallığınız.

Yeni seçimler yaparken eski limanlara kolayca yaptığınız vedalarınız.

Her şeye olan saygınız ve de özeniniz.

Benim için bu kadarı yeterli. Bunları uyguladığınızı bilmek benim bile psikolojimi düzeltti, sizi hiç tanımıyorken. Kim bilir sizin psikolojiniz ne kadar güzel olur?

Hazır ”buradayken” insan psikolojisi ve değişimi için güzel bir video.

Sevgiler

Oğuz Tokgöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like