Manipülasyon : Nedir, Nasıl Anlarız, Nasıl Başa Çıkarız?

İlişkinizde ya da bir sohbet esnasında baskılanmış ve kontrol ediliyormuş gibi hissettiğiniz anlar oluyor mu? Belki de kendinizi her zamankinden daha çok sorgularken buluyorsunuz ve ağzınızdan çıkan her kelimeye daha da fazla dikkat ediyorsunuz? Akmayan bir şey olduğunu hissediyorsunuz? Bunun sebebi manipülasyon olabilir.

manipülasyon

Nedir bu manipülasyon?

Psikolojik manipülasyon, kişi üzerinde güç, kontrol, fayda ve ayrıcalıklar elde etmek için zihinsel ve duygusal sömürü yoluyla gereksiz etkinin kullanılması olarak tanımlanabilir.

Başkalarını manipüle eden insanlar bunu her zaman bilinçli yapmıyor olabilir. Bu kişiler genellikle kaygı durum bozukluğu olan ve derin korkulara sahip kişilerdir. Bu nedenle çevrelerini kontrol etmek isterler ama bu sağlıklı bir dürtü değildir. Şimdi bir düşünün çevrenizde böyle insanlar var mı?

Manipülatif davranış örnekleri

 1. Pasif-agresif davranış
 2. Üsü kapalı tehditler
 3. Kişiyi sevdiklerinden izole etmek
 4. Sözlü taciz
 5. Gerçeği saklamak/gizlemek/işine geldiği gibi aktarmak
 6. Kişiyi kendinden şüphe duymasına teşvik etmek
 7. Amaca ulaşmak için libido kullanımı

EĞER KARŞINIZDAKİ KİŞİ:

 1. Arabası, ofisi gibi kendini daha baskın hissedeceği bir yerde buluşmakta ısrar ediyorsa
 2. Konuşmaya başlarken sözü önce size verip, genel sorularla hakkınızda bilgi topluyorsa. (Çoğu satış uzmanı bunu yapar)
 3. Çok fikir sahibi olmadığınız alanlarda kendini bilgili gösterip üzerinizde entellektüel bir üstünlük kurmaya çalışıyorsa
 4. Yüksek ses tonuna saldırgan bir beden dili eşlik ediyorsa (Ayağa kalkmak ya da heyecanlı hareketler gibi)
 5. Karar vermeniz için çok az ya da hiç zaman tanımıyorsa( Bunu yine satış stratejilerinde çokça görüyoruz)
 6. Görünüşünüz, özel hayatınız, alışkanlıklarınız yani genel olarak sahip olduğunuz şeyler hakkında kritik yapıp kendinizi kötü hissetmenize yol açıyorsa
 7. Telefonlarınıza, mesajlarınıza, maillerinize tepkisiz kalıp, sessizliği tercih ediyorsa
 8. Aptalı oynayıp ne istediğinizi anlamamazlığa yatıyor, sorumluluk almıyorsa. (Çocukların anne babalarını duymazdan geldiği anları düşünün)
 9. Hayatındaki mutsuzluk ve sorunlardan her zaman başkaları sorumluysa

Lütfen bir durun ve ilişkiyi (hangi tip olursa olsun) gözden geçirin. Seçimleriniz, haklarınız, güvenliğiniz ve en önemlisi özgür iradeniz tehdit altında olabilir. Dediğimiz gibi karşınızdaki kişi bunu farkında olarak yapmıyor olabilir ama içinde bulunduğunuz olayın farkına varmak sizin için önemli bir adım.

Peki manipülatif insanlarla nasıl başa çıkabiliriz?

Bağları kesin

Hayatımda zihnimi sürekli meşgul eden böyle bir insan vardı. O zamanlarda bunun manipülasyon olduğunu bilmiyordum. Zihnimi sürekli meşgul etmesinden o kadar rahatsız oluyordum ki sürekli ne yapabileceğimi düşünüyordum. Kendi kendime o kişiyle bütün zihinsel ve enerjisel bağlarımı kestiğimi tekrarlamaya başladım. İlk başta komik gelen bu sözcükler beni   inanılmaz rahatlattı.

Sonra öğrendim ki gerçekten de yapılması gereken buna benzer bir şey. Eğer sizden belirli bir duygusal yanıt/tepki/cevap bekleyen biri varsa bunu ona vermemeyi seçin. Örneğin çevrenizde böyle biri var ve sizden bir şey istemeden önce hep sizi pohpohluyor ya da yüceltiyor. (Tanıdık geldi değil mi?) Oyununu OYNAMAYIN.Kibarca cevap verin ve konudan uzaklaşın.

Biliyorum, kötü insan olmak istemiyorsunuz, hayır diyemiyorsunuz. Ama bu insanlar tam olarak da  bunu biliyor ve zayıf noktanıza oynuyor.

Kendinize güvenin

Bazen manipülasyon, bir kişinin başka bir kişinin yeteneklerinden, sezgilerinden ve hatta gerçekliklerinden şüphe etmesine neden olma girişimlerini içerebilir.

Lütfen düşünün: Böyle biri size gerçekten değer veriyor olabilir mi? Ya da bu kişi söylediği için kendinizi eksik hissetmeniz sağlıklı mı?

Konudan uzaklaşmaya izin vermeyin

Manipüle edildiğinizi hissettiğinizi gündeme getirdiğinizde, karşınızdaki kişi durumu küçümsemeye  veya dikkatinizi dağıtmak için diğer sorunları gündeme getirmeye çalışabilir. Konuşmanın ana konusunu hatırlayın ve ona sadık kalın hatta yapışın.

Bu öneriler konuyu kavramamıza ve basit önlemler almamıza yardımcı olacaktır. Ancak çevrenizde böyle insanlar varsa yapabileceğiniz en iyi şey onları destek almaya yönlendirmektir. Onları düzeltmeye çalışmak kendinizi bir girdabın içinde hissetmenize neden olabilir. Eğer iş hayatında böyle insanlarla beraberseniz en azından mesafenizi korumaya çalışın.

Hepimize güçlü bir irade diliyorum.

Kaynak:https://www.psychologytoday.com/us

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like