Mutluluk

Mutluluk TDK’da kelime anlamı olarak; bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu ve bir isteği, özlemi yerine geldiğinde duyumsanan sevinç olarak geçmektedir. 

İnsan olarak varolduğumuzdan beri nihai hedefimiz ve sorunsalımız sadece mutlu olabilmektir. Yüzyıllardır felsefenin uğraştığı bir konu olan mutlulukla ilgili hem kendi yorumlarımı hem de bu konuyla ilgili görüşleri olan bazı felsefecilerin yorumlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Şimdi sizden iki dakika kendinize ayırmanızı ve mutluluk tanımınızı bir düşünmenizi istiyorum. Eminim cevaplar hepimiz için çok farklı. Birimizin mutluluğu sevdikleri üzerinden dolaylı bir konuya bağlı olurken, diğer birimizin iyi bir işe başlaması, iyi bir eşe sahip olması, maddi refah içinde olması gibi gibi çok fazla çeşitlendirilebilir. Medyada ve yaşadığımız sistemde de sürekli bize -şunu yaparsanız mutlu olacaksınız, -bunu alırsanız daha da mutlu olacaksınız diye söylemleri çok duyuyoruz. Ve bunlara sahip olduğumuzda da mutluluğumuz çok kısa sürüyor. Yani sahip olmadağımıza inandırıldığımız ve mutlaka dışarıdan alınan bir destekle bu olguya sahip olacağımıza inandırılıyoruz. Peki durum böyle mi?  Bunun üzerine çok uzun zaman bende düşündüm ve bana bunu yaparsan mutlu olursun dedikleri bir çok şeyi imkanlarım dahilinde yaptım. Sonuç hüsran! Evet çok kısa zamanlar mutluymuşum gibi hissettim ve çabucak geçtiler. Peki bu mutluluğa, nihai huzura nasıl erecektim. 

Mutlululuk Nerede?

Bu arayışım sırasında şu an  asıl yaptığım hatanın mutluluğu bir şeye bağlamak olduğunu görüyorum. Bir insan ya mutludur, ya da değildir. Çok klişe ama gerçek olan bir tanım var – ‘’Mutluluk İçimizde’’. İstediğim şey olursa mutlu olacağım diye kendimizi kandırmamız tamamen haz tatmini ve o duygu tatmin olduktan çok kısa bir süre içinde kendine başka bir haz arıyor. Doyumsuz ve tüketen insanlar haline getiriyor bizi. Bu mutlu olmak için yaptığımız şeylerin yanlış olduğunu tabiiki de göstermiyor. Hatta ne diyorlarsa yapın derim, kafanızda mutluluk tanımına dair ne varsa. Belki siz gerçek mutluluğu bu yoldan yakalayabiliyor olacaksınız, benim sözüm bunlara rağmen kendini mutsuz hissedenlere ve hala mutluluk arayışında olanlara. 

Mutluluk, kendimizden memnun olmaya başladığımızda, içinde bulunduğumuz gezegeni her şeyiyle kabule geçebildiğimiz de bütün hücrelerimize nüfus etmeye başlıyor. Bu süreç kendimize yaptığımız yolculuktur. Ve bu yolda ilk önce haz ve mutluluğun ayrımını iyi yapabilmemiz gerekir.

Mutluluk İle İlgili Düşünürlerin Sözleri

“Sonu mutluluğa varan bir yol yoktur: Yol mutluluğun kendisidir.” 

Gautama Buddha 

“Mutluluk daha fazlası için uğraşarak değil; daha azdan keyif duyma kapasitesine ulaşma ile elde edilir.”

Sokrates

“Mutlu olmak için yalnızca kendisine ihtiyaç duyan adam, mutlu bir yaşam için en kısa ve pratik yolu bulmuş demektir.”

Platon 

“Mutluluk bize bağlıdır.”

Aristoteles

“İnsan iyi şeyler düşündükçe hem kendi dünyasını, hem de tüm dünyayı daha iyi bir hale getirir.” Konfüçyüs 

“İnsanlığa bahşedilmiş en büyük nimet, herkesin içinde ve ulaşabileceği bir yerdedir. Bilge kişi sahip olmadığını istemek yerine, kendinde ne varsa onunla mutlu olmayı bilir.”

Seneca

“Mutsuzsan geçmişte yaşıyorsundur. Endişeliysen gelecekte yaşıyorsundur. Huzurluysan şu anda yaşıyorsun demektir.”

Lao Tzu

Hazır ”buradayken” Mutlu Olmak ile ilgili güzel bir Tedx videosu

Hepimizin İçindeki Mutluluğa Kavuşması Dileğiyle,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like