Yoga ve Depresyon

Son dönemdeki araştırmalar ile yoganın hem beden hem de akıl sağlığına  ne kadar iyi geldiğini daha rahat gözlemleyebiliyoruz. Boston Üniversitesinde yapılan çalışmaya göre haftada iki defa yapılan ve nefes çalışmaları ile desteklenen yoga pratiği depresyon için yardımcı olabilir.
Çalışma yaşları 18-64 arası değişen 30 kişilik bir grupla yapılıyor. Antidepresan kullanmayan ya da en az üç aydır düzenli dozda kullanan kişiler seçiliyor. Katılımcıların yarısı bir stüdyoda haftada 3 kez 90 dakikalık yoga sınıfına katılıyorlar. Ayrıca 4 kez de evde 30 dakikalık pratik yapmaları isteniyor. Grubun kalan kısmı ise haftada iki defa stüdyoda, üç defa da evde pratik yapıyor.
Üç ay sonunda iki gruptaki katılımcıların depresyon seviyelerinde en az %50 oranında iyileşme gözlemleniyor. Beklenildiği gibi haftada üç ders alan katılımcıların iyileşme yüzdeleri haftada iki ders alan katılımcılara göre daha yüksek çıkıyor.
Ancak daha uzun zaman ayırmanın zorlayıcı olabileceğini düşünen araştırmacılar haftada iki katılımı öneriyor. Bu şekilde de yeterli ilerlemenin sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.

Sürekli meditasyon pratiği ise çok daha destekleyici olabilir:

Yaklaşık 1300 erişkinde yapılan bir başka çalışma, meditasyonun stresi azaltabileceğini göstermiştir.

Meditasyon kaygı problemlerinde fayda sağlayabilir. Başka bir çalışma, sekiz haftalık bir programı tamamladıktan üç yıl sonra 18 gönüllü ile devam etti. Gönüllülerin çoğu düzenli meditasyon yapmaya devam etmiş ve uzun vadede daha düşük kaygı düzeylerini korumuştur .

Bonus: Depresyon ile mücadele edenlere ne söylenmemeli?

Sevgiyle.

You May Also Like