En Sevdiğimiz Meditasyon Uygulamaları

Evde kaldığımız bugünler kendimizle de kalabilmemize vesile oldu. Instagram gibi platformalarda canlı meditasyon buluşmaları, zoom üzerinden dersler derken insanların meditasyon ile daha içli dışlı olduklarını görmek bizi mutlu ediyor. Severek kullandığımız meditasyon uygulamaları için biz yazı hazırlayalım istedik.

1-Headspace

meditasyon uygulaması

Canım Andy ile sanırım 5 sene önce tanıştık. O zamanlar meditasyon ya da yogayla çok bir alakam yoktu. Göktuğ Headspace isimli uygulamayı indirmiş, meditasyon yapmaya başlamıştı. Bana sürekli meditasyonu çok seveceğimi söylüyor ve beraber denememizi teklif ediyordu. Bir gün “Tamam” dedim sonunda. İşte her şey ondan sonra değişti aslında. Önce meditasyona sonra yogaya başladım. Beni tanıyanlar zaten sonrasını biliyor:)

İlk göz ağrım Andy, bu nedenle ne kadar tarafsız davranmaya çalışsam da ona bir iltimas geçebilirim, kusuruma bakmayın.

Öncelikle şunu söylemek lazım; uygulama İngilizce. Ama eğer orta düzey bir İngilizceniz varsa, meditasyona yeni başlayacaksanız, mindfulness çalışmaları ilginizi çekiyorsa uygulama tam size göre diyebilirim. Grafikleri, kısa anlatım videoları, ince düşünülmüş detaylar ve en önemlisi Andy’ nin o sade, vurgusuz sesi bana çok iyi geldi. Samimi, abartısız ve sade. Tıpkı mindfulness ın kendi gibi. Meditasyon uygulamaları arasında kalpten tavsiyemdir.

2-Insight Timer

meditasyon uygulaması

Yoga eğitimine başladığımda “Şöyle bir uygulama olsa da dersin zamanını keyifle ayarlayabilsem” diye düşünürken karşıma çıkan uygulama. “Timer” özelliği ile biri sizin için hatırlatma çanlarını çalıyor gibi hissediyorsunuz. Mesela nefes meditasyonunda doğa sesleri size eşlik edebiliyor ya da bir playlist seçebiliyorsunuz. 45.000 ücretsiz meditasyon pratiği mevcut ve arasında Türkçe olanlar da var. Uygulamanın Türkçe versiyonu da yakın zamanda çıkacakmış. Sanırım bütün yoga eğitmenlerinin telefonunda olan bir uygulama Insight Timer.

3-Meditopia: Meditasyon App

meditasyon uygulaması

Türkiye’nin ilk Türkçe meditasyon uygulaması olan Meditasyon app in yaratıcısı, sesi ve içerik üreticisi Deniz Bağan’ın dahil olduğu bir uygulama. Çok emin değilim ama sanırım Meditasyon App isim değiştirip Meditopia olmuş. Yogatime Stüdyo’nun kurucu ortaklarından olan Deniz, alanında oldukça deneyimli ve dinlendirici, yumuşacık bir sese sahip. Bir defa online olarak meditasyon pratiğine katılma şansım da olmuştu, seveceğinizi düşünüyorum. Uygulamanın ara yüzü, ince düşünülmüş detayları, kullanılan sesler vs oldukça başarılı.

Bu bir tavsiye yazısı bu nedenle deneyimlemediğimiz uygulamalara yer vermedik.

Yoganın nihai amacı olan meditasyon dileriz hayatınızda yer bulur.

Sevgiler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like