Nefes Meditasyonu

Nefes, bizi hayata bağlayan ve yaşamımızın devamlılığını sağlayan şeydir. Aynı zamanda nefes en güçlü detoks tekniklerinden biridir. Nefes bizim önemli bir parçamızdır ve beden enerjimizle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Her duygu değişiminde nefes alış verişimizin ritmide değişir. Nefes Meditasyonu ile nefesi fark etmek, kendimizi sadece nefesin akışına bırakmak bizi hem dinlendirir hem de zihin faaliyetlerimizi kontrol altına almamızı sağlar.

Meditasyona ulaşmak için en güzel araç nefestir. Bu yüzden belki de onlarca hatta yüzlerce Nefes Meditasyonu şekli vardır. Hangisi en etkilidir diye size bir şey diyemem, çünkü meditasyon kişiye özel bir deneyimdir. Hem deneyimseldir, hem sezgiseldir. Sadece kendi deneyimlerinize odaklanın ve tadını çıkarın.

Başlangıç için kolay bir Nefes Meditasyonu

Sama Vritti veya “Eşit Hareketli Nefes”

Rahat edeceğiniz bir şekilde oturun ya da uzanın. (Bu tamamen kişisel tercihiniz olmalı, yeter ki meditasyon sırasında bedeniniz sizi rahatsız etmesin). Ayak parmaklarınızdan başınızın tepesine kadar bedeninizi tarayın ve gevşeme hissini kendinize hatırlatın. Eğer sizi rahatsız etmiyorsa gözlerinizi kapatın ve iki kaşın ortasına odaklanın. Biraz sakin nefeslerinizi gözlemleyin, hiç kontrol etmeden sadece kendi akışında. Şimdi aldığınız nefesi içinizden 4’e kadar sayarak alın, nefesinizi tutun 4’e kadar sayın ve nefesinizi 4’e kadar sayarak boşaltın. Bunu birkaç dakika tekrarlayın. Bir sonraki aşamada nefes verişten sonra da nefesinizi tutarak yapmaya başlayın. Her turdan sonra birkaç doğal nefesle dinlenin. Bu şekilde ilk başlangıçta 11 tur uygulamanız yeterli olacaktır. Daha sonra bunu 21 tura arttırabilirsiniz. Çok rahat uygulamaya başladıktan sonra da nefes süresini 4’ten 10’a kadar uzatmayı deneyebilirsiniz.

Bu çalışmayı uygularken zihninizde görselleştirmede uygulayabilirsiniz. Bunun için zihninizde bir kare canlandırın. Karenin sol alt köşesinden sol üst köşesine çıkarken 4’e kadar sayın sonra 4’e kadar sayarken sol üst köşeden sağ üst köşeye doğru devam edin. Nefes verirken sağ üst köşeden sağ alt köşeye ve tutarken sağ alt köşeden sol alt köşeye doğru kareyi tamamlayın. Nefesler değişirken kareyi çizme hızınızın değişmemesine özen gösterin. Böylelikle bir turu tamamlamış oldunuz. 

Hazır ”buradayken” yeni başlayanlar için bir meditasyon iliştirelim.

 

Hepinize Şifa Olsun,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like