Meditasyon Müziği

Meditasyon, birçok kültürde ve dinde uygulanan manevi bir arınma tekniğidir. Özünde konsantrasyona dayalı bir ritüeldir ve bilinci etkileyen geçmiş yaşanmışlıklar ve gelecek kaygılarından uzaklaşarak “An” da kalmak amaçlanır. Kişi “An” da kalarak, merkezlenmesini kolaylaştırır, ve o meditasyonda değiştirmeyi ya da değerlendirmeyi  amaçladığı her ne ise (düşünceleri ,duygu durumları v.b) erişebildiği konsantrasyon ile doğru orantılı olarak çözümler. Amaç sadece meditasyon müziği dinlenmek de olabilir, arınmak ta, üst bilinçle iletişime geçmekte…

Evren Sesle Yaratıldı

Müzik ise ses frekanslarının dansıdır. Öyle ki titreşim frekanslarının, yani sesin doğuşu kainat kadar eskidir dersek sanırım abartmış olmayız. Elbette Yüce Yaratıcı evreni yaratırken bunu sessizce yapmış olması da mümkün fakat en azından 4.5 milyar yaşındaki dünyamızın büyük patlama ( big bang ) ile  yaratılmış olduğunu hepimiz bir şekilde bilimden, kutsal kitaplardan ya da belki kulaktan kulağa duymuşuzdur.

Kulaktan kulağa demişken her şey gibi kulaklarımız da yaradanın bir başka mucizesi değil mi?Eğer doğuştan ya da sonradan bir işitme kaybımız yok ise; sesleri ve seslerin dansını meditasyonlarımızda, şifa çalışmalarımızda kullanarak fayda sağlayabiliriz.

Sesle iyileşmenin, müziğin zihinsel bozuklukları tedavi etme gücünün fark edilip kullanılmasının Antik Yunan’a kadar dayandığı düşünülmektedir. Tarih boyunca, müzik askeri birliklerde morali arttırmak, insanların daha hızlı ve daha verimli çalışmalarına yardımcı olmak ve hatta zihni ve ruhu arındırmak için kullanılmıştır. Daha yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, müziği, bağışıklık fonksiyonunu arttırmaktan ve stres seviyelerini düşürmekten, prematüre bebeklerin sağlığını iyileştirmeye kadar insanlığa faydasını keşfetmiştir.

Sesle iyileşmenin temel prensibi rezonans kavramıdır ( titreşim frekansı). Tüm Evren bir titreşim durumundadır. Bu titreşimler elbette biz insanları da içerir. Sağlıklı bir insanda vücudun her organı, hücresi, kemiği, dokusu ve sıvısı ile vücudu saran elektromanyetik alanları sağlıklı bir titreşim frekansına sahiptir.

İnsan kulağı 20 Hz ile 20 000 Hz arasındaki sesleri işitebilir. Titreşimi 20 000 Hz den yüksek olan seslere ultrason , 20 Hz den az olan seslere de infrason denmektedir.

Meditasyonlarımıza ses titreşimlerini ya da onların dansı olan müziği eklememiz, amacımıza ulaşmakta ciddi bir yol arkadaşıdır. Meditasyonlarımız da sadece frekans içeren kayıtlara bağlı kalmamıza gerek yok elbette. Özellikle doğanın sesleri, bahsi geçen neredeyse tüm frekansları içerir ve zihnimiz için daha tanıdık aynı zamanda huzur veren seslerdir.

Aşağıda sizin için seçmiş olduğum 2 adet parçayı paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki tamamen elektronik cihazlar ile üretilmiş, diğeri ise doğal sesler içeren meditasyon müzikleridir. Sizde internette amacınıza uygun frekansları araştırarak, çok sayıda meditasyon müziği bulabilirsiniz.

Not: Bu tarz müzikleri kulaklık ile dış seslerden arınmış bir ortamda kaliteli kaynaklardan dinlemeniz etkiyi artıracaktır.

Şifa Olsun !

https://www.youtube.com/watch?v=bDZ0eUk4E10     Elektronik

https://www.youtube.com/watch?v=Jll0yqdQclw   Doğal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like