Günlük Meditasyon

Bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olan meditasyon aynı zamanda derinlemesine bir şifa yöntemidir. Günlük Meditasyon yapma alışkanlığını eğer edinebilirsek; İş, okul ve özel hayatımızda stresi azaltmış, stres yönetimini sağlamış, verimlilik ve yaratıcılık konusunda da kendimize torpil yapmış olacağız.

Biliyorum bazen hiçbir şey yetişmiyor, hiçbir şey yerine oturmuyor. Beynimiz sürekli zihin faaliyetleriyle meşgul. Gün içinde kendimize ayıracağımız beş dakika ile daha sakin ve daha farkındalıklı olmamız mümkün. Bunun en kolay ve sağlıklı yolu da Günlük Meditasyon alışkanlığını kazanmamız.

Genellikle insanlara meditasyonu önerdiğim de bana ilk cevapları bilmiyorum ki oluyor. İnanın bu bilinecek bir şey değil, ihtiyacınız olan tek şey kendinize biraz zaman ayırmanız. Yani bilmenize gerek yok, meditasyon yapmak için sadece zihninizi dinlendirmek istemeniz yeterli. Aşağıda size anlatacağım basit yöntemle günlük meditasyon alıştırmalarına başlayabilirsiniz.

Nefes Meditasyonu

Nefes meditasyonu benim en sevdiğim ve en sık yaptığım meditasyonlardan biridir. Gün içinde farkında olmadan 86.400 defa nefes alıyoruz. Nefes bizde öyle bir refleks haline gelmiş ki çoğu zaman nefes aldığımızı bile unutuyoruz. Gün içinde girdiğimiz duygu durumları da nefes akışımızı etkiliyor. Hatta bazen nefesi tutuyoruz ve almayı unutuyoruz. Şimdi gelin en basit haliyle Nefes Meditasyonu nasıl yapılır bakalım.

  • Sakin bir yerde ister oturur pozisyonda olun isterseniz uzanın. (Unutmayın önemli olan sizin rahatlığınız)
  • Arzu ederseniz yumuşak bir müzik açabilirsiniz.
  • İlk önce çevrenizi bir gözlemleyin, bulunduğunuz yerde neler var iyice bakın. (Sanki ilk kez burayı görüyormuşsunuz gibi)
  • Eğer sizi rahatsız etmiyorsa gözlerinizi yavaşça kapatabilirsiniz. 
  • Ellerinizi isterseniz karın bölgesine yerleştirebilir ya da serbest bırakabilirsiniz.
  • Şimdi sadece nefeslerinizi izlemeye başlayın (Hiç kontrol etmeden, sadece kendi akışında izleyin)
  • Nefesin bedeninizde yaptığı harekete odaklanın ve nefes bedeninizde nerelere kadar ulaşıyor keşfetmeye çalışın.
  • Ardından nefesin burun deliklerinizden geçişini,soluk borusunu takip ederek ciğerlerinize dolduğunu hissedin.
  • Aynı şekilde havanın boşalmasını da izleyin. (Ve havayı sonuna kadar boşalttığınıza emin olun.
  • Havanın nasıl ısındığını, havanın nasıl nefese dönüştüğünü idrak etmeye çalışın.

Bu çalışmayı yaparken aklınıza düşünceler gelebilir ve dikkatiniz nefesinizden kaçabilir. Bunu fark ettiğiniz an kendinizi kutlayın ve tekrardan dikkatinizi nefesinize yönlendirmeye çalışın. İlk zamanlar düşüncelerin sıklığı fazla olacaktır ama zamanla inanın azalıyor. Günlük Meditasyon ‘unuza ister üç dakika ile başlayın ister beş dakika ile, önemli olan başlamak ve ısrarcı olmak.

Hazır ”buradayken” başka bir meditasyon daha.

Sevgilerimle,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like