Netflix ‘de Yoga?

Evet, hala evdeyiz. The Last Kingdom‘ ı bile bitirmişken Netflix ‘de yoga ile ilgili neler var bir bakalım dedik. Seven Years in Tibet ve Eat, Pray, Love gibi filmleri bir kenara bırakırsak çok da bir şey yok görünüyor. Umutsuzca “Search” kısmına yoga yazıp aramaya devam ediyoruz. Ama elimizdeki ile yetiniyor ve gelecek günlerde Awake gibi filmleri de bünyelerine katmalarını bekliyoruz.

I am Maris: Portrait of a young yogini

Maris

Filmin başlarken bir başka Amerikan rüyası hissine kapılabilirsiniz. Ama aslında konu akıl sağlığını korumaya çalışan genç bir kızın mücadelesi. Ortaokulda panik ataklarla başlayan hikayesi kendine zarar verme ve yeme bozukluğu ile devam ediyor. Sevindirici olan Maris’in dramı izleyicinin gözüne sokulmuyor bunun yerine yoga yoluyla psikolojik, fiziksel ve ruhsal iyileşmesini düşünceli bir şekilde aktarılıyor.

Maris 16 yaşında eğitmen oluyor; hikayesini dinlemeden yargıda bulunmamanızı tavsiye ederim. Sonrasında blog yazmaya başlıyor ve iş burada ilginçleşiyor. Çiçekli böcekli yazılar yazarken bir eğitmen arkadaşı “Neden olanı olduğu gibi yazmıyorsun?” dedikten sonra yaşadıklarını aktarmaya başlıyor. Benzer durumda olan insanlar yazdıklarından çok etkileniyor ve muhtemelen bu sayede Maris ulusal başlıklara taşınıyor.

Aklımda ne kaldı diye sorarsanız yoganın simyası abartısızca anlatılmış derim. Maris’e büyük bir sempatim oluştuğu da bir gerçek.

https://www.yogamaris.net

Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram

8 sene önce iş için Amsterdam’a gitmiştim. Tam otelin karşısında dükkandan bozma boydan boya camekanlı bir stüdyo vardı. Sabahın altısında insanlar kırmızı ışık altında terden sırılsıklam olmuş yoga yapıyorlardı. Bikram Yoga ile ilgili bütün bilgim bu yapımı izleyene kadar bu kadardı.

Film Bikram Yoga ‘nın yaratıcısı Bikram Choudhury’nin yükselişini ve düşüşünü anlatıyor. İzlerken aşırı derecede rahatsız olacağınızın garantisini veriyorum. Muhtemelen adamdan tiksineceksiniz. İster skandal-lar hakkında zaten bilgi sahibi olun, ister ilk defa duyuyor olun, Netflix ‘de Bikram’ı izleyin.

Heal

Heal

Hastalıklardan, stresten, aşırı düşünmekten kaçıp ilaçlarına kucağına düşen insanlığa farklı yollar olduğunu anlatmaya çalışan bir yapım. Heal, hiç bitmeyen bir ilaç listesi kullanmak yerine, hastalıkların üstesinden farkındalık, meditasyon ve yoga uygulamaları ile gelen hikayeleri sunuyor. Deepak Chopra ve Bernie Siegel dahil olmak üzere ünlü doktorlara, araştırmacılara ve yazarlara yer verilmiş. Tek kusuru biraz fazla Amerikan olmuş.

Dünya, tükenmişliğe bağlı hastalıklara, kronik hastalıkların üstünde zihinsel yorgunluğa ve tüm acılardan kaçmayı vaat eden bir dizi ilaca yol açan stresli bir yerdir. Heal, hiç bitmeyen bir ilaç listesi kullanmak yerine, hastalıkların üstesinden gelen farkındalık, meditasyon ve yoga uygulamaları ile günlük insanların rahatsız edici hikayelerini vurgular. Deepak Chopra ve Bernie Siegel dahil olmak üzere ünlü doktorlardan, araştırmacılardan ve manevi yazarlardan, kendinize inanmanın hayatınızı nasıl değiştirebileceği hakkında bilgi alın.

Wild Wild Country

Wild Wild Country – Osho

İzlemediyseniz lütfen ilk bunu izleyin!

Hepimizin Osho olarak bildiği Hint Guru Bhagwan Shree Rajneesh ve oluşturduğu kült hakkında bir dizi. Osho ve takipçileri Hindistan’dan Antelope, Oregon’a taşınırlar ve daha sonra Rajneeshpuram adında kendi kendine yeterli bir şehir haline gelen bir komün oluştururlar. Hikaye baştan aşağı delilik! Game of Thrones heyecanında, bol entrikalı ve kesinlikle tartışmalı bir Netflix yapımı. Biraz daha yazarsam spoiler vermem garanti o yüzden izleyin diyor ve yazıyı kapatıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.