Hayat Amacını Anlama

12: Yaratıcı İşbirliği ve Denge, 8: Bolluk ve Güç, 4: İstikrar ve Süreç

48/12 hayat yolunda olanlar, yaratıcılık, takım çalışması ve başarı sorunlarını halletmek için gelmiştir. Başkalarıyla işbirliği yaparak ve adım adım ilerleyen bir süreci izleyerek kendileri ve diğer insanlar için daha güvenli ve istikrarlı bir dünya yaratmak için buradadırlar.

Çoğu 48/12 , istikrara giden bu süreci kendi aile ve arkadaş çevresinde yaratacaktır. Çok az bir kısmı ise daha büyük ölçüde, toplumlarda aynı şeyi gerçekleştirecektir.Her iki şekilde de, 48/12 ler etkilerinin diğer insanlar tarafından hissedilmesini ister. 

48/12 lerin güç ve süreç durumlarını halletmeleri, başkalarıyla dengeli, yaratıcı, işbirliğine yönelik ilişkiler kuracak kapasiteyi bulmaları biraz zaman alabilir.

48/12 enerjisiyle çalışanlar, Dünya’ya ışık ve yaratıcılık taşıyıcıları olarak gelmişlerdir. Onların ortaya çıkışları çok fiili fiziksel değişiklikleri ve önümüzdeki zamanlarda güçlü liderliğe ve yaratıcı işbirliğine olan ihtiyacı işaret edecektir.

Dünya’yı, teknolojide ve bilinçte büyük değişiklikler de dahil olmak üzere, birçok değişiklik beklemektedir. Eski biçimler sona ererken, bu değişikliklerin arasında biz, 48/12 lerin yaratılmasına çok yardımcı olacakları bir yapı ve düzene ihtiyaç duyacağız.

Bununla birlikte, 48/12 lerin böyle yüksek amaçlara hizmet edebilmeleri için, önce kendi temellerini oluşturmaları, kendi süreç ve güçlerini kabul etmeleri gerekecektir. 48/12 lerin hepsi de büyük bir ölçekte çalışmayacaklardır. Ama aile ya da yerel toplum gibi küçük bir çevrede dahi, analitik zeka parlaklıklarını ve yaratıcı fikirlerini paylaşma potansiyelinin yanı sıra, bu fikirleri gerçeğe dönüştürecek güç ve etkiye de sahip olacaklardır.

Yoğun güç sorunlarından dolayı, 48/12 ler her zaman Dürüstlük Yasası’na uygun davranmaya dikkat etmek durumunda olacaklardır. 4 ve 2’nin etkisinden dolayı, bu bireyler sorumlulukla ilgili sorunlar da yaşayabilir. Güçlü ihtirasların güdümünde, aşırı çalışma eğilimi gösterebilirler. Bereket versin ki, yaratıcı enerjileri onların bu çalışma yönelimlerini destekleyecektir.

Bu bireyler için aileleri  büyük bir önceliğe sahiptir. Ana babalarıyla halletmeleri gereken sorunlar yaşayabilirler. Eğer dünyaya getirmeyi seçerlerse, çocukları vasıtasıyla da çok şey öğreneceklerdir.

Tüm 48/12 ler, ihtiraslarının beceri düzeylerinin ya da bütünlük duygularının  ötesine geçmesine izin vermemeye dikkat etmek durumunda olacaklardır. Onlar, ‘’ani başarıların’’ çoğunlukla yıllar süren hazırlığı ve eğitimi gerektirdiğini hatırlamakla çok iyi edeceklerdir. Eğer dikkatli bir süreci izlemeye istekli olurlarsa, 48/12 ler seçtikleri herhangi bir şeyi başkalarıyla işbirliği içinde çalıştıkları sürece başaracak niteliklere sahip olacaklardır.

48/12 lerin içine doğacakları zaman, onlardan, ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını talep edecektir. Kendi zorluklarını yenme sürecindeki dikkatli çalışmaları yoluyla, yolları açacak ve başkalarına destek olmak üzere köprüler kuracak kuvvet ve berraklığı geliştireceklerdir.

Kurallar ve Öneriler

 • Kendine hakimiyetin en yüksek kişisel güç biçimi olduğunu hatırlayın.
 • Hedefiniz her ne ise, ona doğru adım adım ilerleyin.
 • Ne zaman tutacağınızı (ayak direyeceğinizi), ne zaman koyvereceğinizi bilin.
 • Başkalarıyla -onlara, sanki sizin büyük benliğinizin parçalarıymış gibi davranarak işbirliği yapmayı öğrenin.

Yararlı Sorular

 1. Aşağıdaki sorular üzerinde düşünün:
 • Hedeflerime giden sonraki adım nedir?
 • Hedeflerime tam bir bütünlük içinde (dürüstlükle) nasıl erişebilirim?
 • Kendime ve başkalarına eşit bir dengeyle özen gösteriyor muyum?
 • Yaratıcı güçlerimi hangi yollarla ifade ediyorum?
 1. Eğer bu sorular herhangi bir iç görü meydana getirirse, bu iç görüleri nasıl uygulamaya koyabilirdiniz?

Spiritüel Yasalar:

Hayatınızı Değiştirecek Kaldıraçlar

 • Sorumluluk Yasası: Ne zaman evet ve nasıl hayır diyeceğinizi bilme suretiyle, hizmet etmekten daha büyük bir haz duyarız.
 • Dürüstlük Yasası: Başkalarına karşı dürüst olabilmek için, önce kendimize karşı dürüst olmak zorundayız.
 • Seçimler Yasası: Yaratıcı enerjimizi pozitif ya da negatif biçimlerde ifade etmeyi seçebiliriz.
 • Esneklik Yasası: Esnek kalarak, zorlukları ve değişen koşulları en iyi şekilde kullanabiliriz.
 • Denge Yasası: Bir aşırı uçtan diğerine gidip gelme eğilimimizi görerek, denge noktamızı buluruz.
 • Süreç Yasası: Gitmek istediğimiz yere ulaşabilmek için tek emin yol, her seferinde bir küçük adım atmaktır.

Kaynak: Dan Millman-Hayatınızın Amacı