Hayat Amacını Anlama

7: İtimat ve Açıklık, 5: Özgürlük ve Disiplin, 2: İşbirliği ve Denge

25/7 hayat yolunda olanlar mahremiyet, açıklık ve bağımsızlık sorunlarını halletmek için gelmişlerdir. Sonunda kendileri, başkaları ve dünya vasıtasıyla iş gören evrensel yasalara uyumlanabilmek ve odaklanmış bir disiplin yoluyla iç özgürlüğü deneyimlemek için burada bulunmaktadırlar.

Disiplin ve odaklanmanın yanı sıra, kendine ve başkalarına güvenme, 25/7 ler için ana hayat mücadelesidir. Hayatlarının niteliği büyük ölçüde, bu alanlarda pozitif ya da negatif biçimde çalışmalarına bağlıdır.

25/7 ler değişik derecede paranoyaya eğilimli olabilirler.İlişkilerine neredeyse toyca bir güven ve inançla başlayabilirler. Böylece kendilerini daha sonra güvenlerini yitirmeye, ihanete uğramaya ya da yanlış anlaşılmaya mahkum edebilirler.

25/7 genelde  mahremiyete ve bağımsızlık duygusuna ihtiyaç duyarlar. Mahcup düşme ya da ihanete uğrama konusundaki korkuları olabilir.Duygusal yönden ‘’kendi içlerine’’ çekilme eğilimindedirler.İnsanların onların özel, mahrem düşüncelerini ya da duygularını görmelerine izin verecek kadar kendilerini yeterince güvende hissetmeyebilirler. Bazı 25/7 ler incinmiş, acılı ya da paranoid hale gelmiş olabilirler. Bir münzevi gibi Öz’ü (Tanrı’yı) arayıp  çok yakın, mahrem insan ilişkilerinden kaçınabilirler.

Dünya çapında düşünme yeteneklerinden ötürü, 25/7 ler dış dünyada başarılı olabilirler. Ama onların hayat amacı dünyevi arayışlardan çok içsel işlemler çevresinde merkezlenir. 25/7 hayat yolunda bulunan çoğu bireyler iş, ilişkiler, aile, yolculuk ve günlük hayattaki birçok sıradan faaliyet ile ilgilenirler. 

Hemen hemen tüm 25/7 ler, farkında olsalar da olmasalar da, çekici bir hafifliğe ve berraklığa sahiptirler. Bazı insanların melek dediği süptil enerjilerle yakın bir ilişkiye sahiptirler. Bilimsel realite modellerini spiritüel realite modellerine tercih edebilseler de, çoğu 25/7 ler mistisizm sınırında bir güzellik ve uyum duygusuna çekildiklerini hissedebilirler.

Bununla birlikte, hayatlarının yüzeyinin altında, derilerinin, kalplerinin ve hücrelerinin içinde bir şey daha yatmaktadır.Bu, belki hala bilinçaltında bulunan bir tür özlem, yuvanın bu olduğunu hissetme arzusudur. 

Çoğu 25/7 ler kendilerini iki tarafı da çıkmaz bir sokakta bulabilirler. Başkalarına, çoğunlukla derin duygularını paylaşacak kadar güvenmezler.Gerçekten yakın ilişki içinde oldukları çok az insan vardır. Kendilerini yalıtlama eğilimindedirler ve önemli ölçüde özel ve bağımsız zamana ihtiyaç duyarlar. Derinde, bilinçaltlarında onlara tehlikeli görünen bir sosyal dünyadan kendilerini korumak için çaba gösterirler. Bununla birlikte, başkalarına yardım etme, dünyada bir fark yaratma, insanlığa bir biçimde katkıda bulunma arzusu da taşırlar.

25/7 ler çatışmadan içsel olarak kurtulduktan sonra, Zen okçularının okçuluk talimlerinden odaklanışları gibi bir değişim (transformasyon) ve içsel farkındalık vasıtası olarak bir hizmet biçimi üzerine odaklanabilirler. Ancak, odaklarını bulana dek, özgür olmaktan çok kendini ayırmış, bulundukları yerden başka her yeri araştıran, bir bilgi hazinesi olarak sadece zihne güvenen ebedi arayıcılar olarak kalabilirler. 

Kurallar ve Öneriler

 • İçgüdülerinize ve sezginize itimat edin; bedeniniz ve hayatınız üzerinde uzman olan sizsiniz.
 • Her gün en azından bir derin soluk almayı unutmayın ve böyle yaparken de Öz’ü içinize çektiğinizi hissedin.
 • Deneyimin tadını çıkarın, ama ilişki üzerinde odaklanın.
 • Olası yanlış anlamalardan kaçınmak için insanlarla net anlaşmalar yapın.

Yararlı Sorular

 1. Aşağıda sorular üzerine düşünün:
 • Dış uzmanlara ve fikirlere güvenmekten vazgeçip, kendi sezgisel beden bilgeliğime nasıl itimat edebilirim?
 • Yanlış anlamalardan kaçınmak için, belli bir durumda gerçek duygularımı ve ihtiyaçlarımı paylaşabilir miyim?
 • İnsanlarla kendimi güvende hissediyor muyum, yoksa zihinsel bir kalkanın ardına mı saklanıyorum?
 • İtimat hakkında hangi gizli zanlarımı yeniden sorgulayabilirim?
 1. Eğer bu sorular herhangi bir iç görü meydana getirirse, bu iç görüleri nasıl uygulamaya koyabilirdiniz?

Spiritüel Yasalar:

Hayatınızı Değiştirecek Kaldıraçlar

 • İnanç Yasası: Ancak kendimize inandığımız zaman, başkalarına da inanabiliriz.
 • Disiplin Yasası: Disiplinin sağladığı odaklanma ve deneyim derinliği bizi iç özgürlüğe götürür.
 • Beklentiler Yasası: Hayatımız gizli beklentilerimize ve varsayımlarımıza göre gelişir.
 • Süreç Yasası: Her seferinde bir küçük adım atarak, hayat sürecimize itimat edebiliriz.
 • Sorumluluk Yasası: Hizmetten zevk almak için, ne zaman evet diyeceğimizi ve nasıl hayır diyeceğimizi bilmemiz gerekir.

Kaynak: Dan Millman-Hayatınızın Amacı