Hayat Amacını Anlama

6: Vizyon ve Kabul, 5: Özgürlük ve Disiplin, 1: Yaratıcılık ve Güven

15/6 hayat yolunda olanlar idealizm, bağımsızlık ve yaratıcı enerjileriyle ilgili sorunlarını halletmek için buradadırlar. Önce kendilerini kabul edip, sonra başkalarıyla vizyonlarını paylaşarak, diğer insanları yüceltecek yaratıcı yollar bulmak için bu hayata gelmişlerdir.

15/6 lar daha büyük olanaklarla ilgili vizyonlarını gerçekleştirebilmek ve paylaşabilmek için, önce mükemmeliyetçilik, bağımlılık ve  güvensizlik engelleriyle yüzleşmek ve onları aşmak zorundadırlar.

Bu yüksek vizyon 15/6 ların mevcut gerçekliklerini reddetmelerine neden olabilir. Ancak kabul yoluyla 15/6 lar tüm deneyimlerini benimseyip anlayışlarına katabilir. Bu sayede olan ile olabilecek olan arasında gerekli köprüleri inşa edebilirler. Onlar yazı yazabilir ya da düş kurabilirler. Başkalarına yol gösterebilir ya da başkalarını izleyebilirler. Geçmiş günleri ya da gelecekteki olanakları anlatan şarkılar söyleyebilirler. Ama ancak yaratıcı enerjilerini odaklayarak cenneti dünyaya getirebilirler. Yüksek idealler güzeldir, ama eğer dünyada bir fark yaratmak istiyorlarda, 15/6 lar bu ideallerin ayaklarını realiteye sağlam bastırmak zorundadır.

15/6 enerjisiyle çalışanlar özgürlük ya da yüksek idealleri bulmak zorunda değillerdir; daha çok, bu idealleri yaratırlar. Onlar mucit, yenilikçi ve en yüksek derecede vizyonerdirler. Hemen hemen tüm 15/6 lar, eğer burada bir görevle bulunuyorlarsa, çok güçlü bir hizmet duygusu hissedebilirler.

‘’İdeal nedir?’’ ve ‘’Hakiki Özgürlük Nedir?’’ gibi sorular sürekli 15/6 ların içinde yankılanır . Derin ve yüksek, nihai deneyimi arayıp dururlar. Ayakları yere sağlam basmadıkça, 15/6 lar fantezi ve bilim kurgu yazarlarının bazen yaptıkları gibi, kendilerine ait ideal bir dünya yaratma ve orada yaşama eğilimindedirler. Bir 15/6 olan yazar Isaac Asimov bu grubun kendi dünyasını en yapıcı biçimde nasıl yaratabileceğini göstermiştir. Diğerleri sadece kendi hayal güçlerinin şatosunda yaşayan ve ancak ara sıra yeryüzündeki günlük hayata dönen düşçüler olabilirler.

6 larla ilgili mükemmeliyetçi standartlar,bu kişilerde  kendini ve başkalarını bu standartlara göre yargılama ve kendine düşük bir değer verme eğilimi yaratabilir. 6 enerjisinin özgürlüğe ve deneyime doğru hızlı  yönelimi 15/6 ları güçlü bir biçimde etkiler. Bu bireyler derin bir özlemle, hayal ettikleri kusursuz hayatı, kusursuz bir adalete sahip daha iyi bir dünyayı ararlar.

5 enerjisi nedeniyle, 15/6 lar yapıcı bir şey yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bir yön, yol ya da hedef olmazsa, rüya alemlerinde amaçsızca gezinebilirler.Kesin bir yön ile, Isaac Asimov ve Jules Verne’in yaptığı gibi, geleceğe kapılar açar ve en yüksek potansiyelimizi işaret ederler.

Ama bu hayat yoluna doğmuş tüm yüce gönüllü, yaratıcı, özgürlük yönelimli bireyler içinde bazıları güvensiz, önü kesilmiş enerjilerle mücadele ederler. Böyle 15/6 lar sık sık kendilerini dağılmış, yönsüz, kapana kısılmış hissedebilirler. Ya da sürekli düş kırıklığı duyabilirler.Bu kişiler ütopya kitapları okuyarak, uyuşturucuya yöneleren, hayatın yükünden kaçmaya çalışabilirler.

5 enerjisi disiplinin gerekliliğini işaret eder.15/6 daki 1 ise, idealleri ve vizyonları gerçeğe dönüştüren yaratıcı enerjiya sahip olduklarını gösterir. Bir 15/6 olan Kristof Kolomb için vizyon, okyanusun bilinmeyen bölgelerinde yer alan yeni bir kıtaydı. Başka bir 15/6 olan Jan Dark için vizyon, Tanrı’nın barış şövalyesi olabilmekti.

15/6 ların itilimleri yaratıcılık, özgürleşme, adalet enerjilerini; kusursuzluk özlemi ile birleştirir. Bu sayede yüzyılın en özellikli, yüce gönüllü hayat yollarından birini oluştururlar.

Kurallar ve Öneriler

 • Vizyonunuza sahip çıkın ve ona disiplin yoluyla ulaşın.
 • Yaratıcı enerjinizi sabırla çalıştırın.
 • İstediğiniz şeyi gözünüzde canlandırın ve bırakın bu vizyon size ilham versin.
 • Kusursuz özgürlüğü kendi içinizde bulun.

Yararlı Sorular

 1. Aşağıdaki sorular üzerine düşünün:
 • Mevcut durumum hangi açılardan mükemmel?
 • Yüksek ideallerimi ve yaratıcı vizyonumu pratik biçimlerde uygulayabilir miyim?
 • Kusursuz özgürlüğü ya da adaleti nerede bulabilirim?
 • Kendimi, eşimi ve dünyamı sevip kabullenebilir miyim?
 1. Eğer bu sorular herhangi bir iç görü meydana getirirse, bu iç görüleri nasıl uygulamaya koyabilirdiniz?

Spiritüel Yasalar

Hayatınızı Değiştirecek Kaldıraçlar

 • Kusursuzluk Yasası: Yüksek vizyon bize ilham verebilir ama elde edebileceğimiz en iyi şey erdem ve gelişkinliktir.
 • Esneklik Yasası: Esnek kalarak, zorlukları ve değişen koşulları en iyi şekilde kullanabiliriz.
 • Şimdiki An Yasası: Yalnızca şimdi’nin var olduğunu anladığımızda, sabırsızlık ve pişmanlıklar son bulur.
 • Disiplin Yasası: Disiplinin sağladığı odaklanma ve deneyim derinliği sayesinde iç özgürlüğümüze kavuşabiliriz.
 • Devreler Yasası: Hayat, mevsimler gibi, bir tekrarlanan değişiklikler devresidir.

Kaynak: Dan Millman-Hayatınızın Amacı