Tekamül Ne Demek?

Tekamül, kelime anlamı olarak ‘olgunluk, olgunlaşma, gelişim ve gelişme anlamlarına gelmektedir. Spiritüel olarak anlamı ise; Varlığın kendi öz’üne ulaşması için geçirdiği aşamalar ve olgunlaşma sürecidir.


Tekamül, var olan öz’ümüze ruhun geri dönme sürecinde kademeli olarak gelişmesi, olgunlaşmasıdır. Bu gezegende bedenlendiğimiz süre içinde her varlığın temel amacı tekamül etmektir. Yani; evrensel bilince ulaşmaktır.


Her insanın hayat yolu ve tekamülü kişiye özgüdür. Yani ne kadar insan varsa, o kadar farklı süreçleri vardır. Bu yüzden birbirimizle benzer deneyimler yaşasakta aslında hepimizin yolu ve tekamül süreci çok farklıdır. Her birimizin süreci parmak izlerimiz kadar özeldir.


Varlığımızın dünya gezegeninde tekamül etmesi tabiki de kolay değildir. Buraya bir şeyleri öğrenmek ve kendi eksik parçalarını tamamlamaya gelmiştir. Her geldiğinde de farklı bir amaç için gelir. Varlık bunu içten içe bilir ve istese de istemese de kendi tekamülü üzerine çalışır. Hayat senaryosu da belli bir planda ve varlığın tekamül etmesi üzerine seçilmiştir. Çünkü ruh varlığı dünyada bedenlendikçe gelişir. Bu açıdan baktığımızda tek bir bedenlenme ile tekamüle ermek  pek mümkün değildir. 


Hayatta yaşadığımız zorluklar ve sıkıntılar tekamülümüze yardımcı olmaktadır. İnsan gözüyle bunları idrak edebilmek kolay değildir. Tekamül dönüşüm sürecidir. Dönüşüm ise ancak kabuğumuzu kırıp, içimizdeki öz’e ulaşarak gerçekleşir. (Bazen kalbin açılması için kırılması gerekir). Bu noktada evrensel yasalara bir göz atabilirsiniz.

Evrende iyi ya da kötü yoktur


Tekamülde şuurlu ilerleyebilmemiz için kendi varlığımıza ve yolculuğumuza daha objektif bakabilmemiz şarttır. Bunun için, insan bedeninden sıyrılıp kendinizi bir ruh varlığı olarak düşünün. Dualitede yani dünyamızda her şeyi karşıtlığıyla öğreniriz. İyi – kötü, güzel – çirkin vb. Bu insanın öğrenme biçimidir ve sadece bu gezegene ait kavramlardır. Evrende iyi ya da kötü yoktur. Sadece deneyimler vardır. Ne yaşanıyorsa aslında yaşanması gerektiği için yaşanıyordur ve her biri bizim için kıymetli ders alınması gereken öğretilerdir. Sürekli olarak istemediğimiz durumları ya da olayları yaşıyorsak bunları bir tekamül aracı gibi görüp kurban rolüne girmeden almamız gereken dersler gibi görüp yolumuza devam etmemiz gerekir. Karşımıza çıkan bizi zorlayan her durum varlığımızın ihtiyacı olan dönüşüm araçlarıdır. Bu bakış açısı hem bizi daha farkında yapar hem de tekamülümüz için bize gereken motivasyonu sağlar.

Bunun için bizi insan yapan taraflarımızı iyice tanımalı ve tartmalıyız. Tekamül, insan yanımızla barışıp tek bedende bütünlüğü hissedebilme sürecidir.

Bu konu ilgilimi çekiyor derseniz, farklı bir bakış açısını buraya bırakıyoruz.


Hepinize Şifa Olsun,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like