Sürekli El Yıkama: Çalıya Dönen Eller İçin Ev Reçeteleri

Corona geldi, o yumuşacık eller gitti:( Sabun, üstüne dezenfektan, olmadı bir de kolonya eller döndü çalı süpürgesine. Emin olun yalnız değilsiniz! Bu sürekli el yıkama hali devam edecekse evde ne yapabiliriz ona bakalım dedik.

1-Bal

Bal harika bir nemlendirici ve iltihap önleyici. Kuru ciltler için hiç şüphe duymadan güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ellerinize sürün ve 2 dk bekledikten sonra ılık suyla yıkayın, bu kadar.

2-Ayçiçeği tohumu yağı

2013 yılında yapılan bir araştırma, ayçiçeği tohumu yağının nemlendirici olarak kullanıldığında hidrasyonu iyileştirdiğini buldu. Şaşırtıcı olan aynı çalışmada zeytinyağının cilt bariyelerine zarar verebileceğinin bulunması. Her doğal yağ nemlendirici olarak kullanılmaya uygun değil, aman dikkat!

3-Hindistan cevizi yağı

2014 yılında yapılan bir araştırma, hindistancevizin nemlendirme amacıyla harika çalıştığını buldu. Hindistan cevizi yağı kuru cildi tedavi etmek için vazelin kadar güvenli ve etkili!

Hindistan cevizi kullanmak düzenli olarak hidrasyonu ve cildin yüzeyindeki lipit yağ sayısını artırıyor. Aynı araştırmada hindistan cevizi yağının egzama belirtilerini %68 oranında azalttığı gözlemlenmiş!

Hindistan cevizi yağı yumuşatıcı özelliklere sahip doymuş yağ asidi içerir. Bunlar, kuru derideki boşlukları doldurarak ve böylece pürüzsüz hale getirerek nemlendirici olarak çalışan bir yağlardır.

4-Aloe Vera

Aloe vera ciltte yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Doğal ve güvenli bir nemlendirici olarak çalışır. Sinek ısırıklarından, alerjiye bir çok başka derde doğal bir şifa kaynağıdır. Bitki olarak evde bulundurmayı düşünebilirsiniz, bakımı çok kolay!

5-Vazelin

Mineral olan vazelin yıllardır nemlendirici olarak kullanılıyor, kullanmayan yoktur. Zaten biz küçükken evde Arko krem ve vazelinden başka ne vardı? Vazelin cildimiz üzerinde bir bariyer görevi görüyor ve böylece doğal cilt yağlarını içeride hapsediyor.

En etkili çözüm gece yatmadan ellere vazelini sürmek ve sonra eldiven (plastik olmayan) ya da çorap geçirip uyumak. Kutsal el yıkama ritüelinden sonra sabaha o özlenen yumuşaklık geri dönüyor.

6-Avokado

Bir çok araştırma avokadonun ciltte vazelin etkisi yaratığını gösteriyor. Ancak bu ekonomik şartlarda tanesi 10 TL olan avokadoyu cildinize sürün diyemiyoruz, belki ucundan biraz denemek için:)

7-Yulaf

Sütün içinde yulafı bekletin ve bu karışımı bir kaç gün elinize sürün. Yulaf da doğal nemlendirici kategorisinde ve sanılanın aksine çok da lezzetli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like