Kekik Suyu – Faydaları , Evde Nasıl Yapılır?

 

kekik-suyu

Yemeklerimizi tatlandıran bu muhteşem bitkinin aslında nanegiller familyasından olduğunu biliyor muydunuz? Peki yemeklerimize verdiği lezzetin yanında sağlığımız için de harika olduğunu? Önce sağlığımıza ne gibi faydaları var bir bakalım (Vay be! dedirtecek kadar çok) sonra da evde nasıl kekik suyu yaparız ona bakalım.

Sağlığa faydaları

Kekiği oral (ağız) yoldan ya da cilde sürerek kullanabiliriz.Ayrıca kekik suyu formunda gargara yapabiliriz.Uçucu yağı ile buhur yoluyla tatbik edebiliriz. Bu şifalı bitki, belirli bakteriyel, viral, fungal ve paraziter enfeksiyonları kontrol ettiği veya nötralize ettiği bilinen timol gibi bileşikler içerir.

Kekik günümüzde aşağıdaki başlıklarda alternatif tıp tedavi yöntemi olarak kullanılır:

Akne
Kaygı
Artrit
Ağız kokusu
Bronşit
Soğuk algınlığı
Uçuk
Kolik
Öksürük
Defans
İshal
İdrar yolu enfeksiyonu
Kulak enfeksiyonları
Diş eti iltihabı
Saç dökülmesi
Karaciğer fonksiyon bozukluğu
Menstrüel kramplar
Oral pamukçuk
Adet öncesi sendromu
Siyatik
Boğaz ağrısı
Bademcik iltihabı

Kekiğin ayrıca iştahı arttırdığı, iltihabı azalttığı, bağışıklık fonksiyonunu artırdığı ve böcekleri kovduğu düşünülür. Belirttiğimiz konu başlıklarının hepsi için araştırmalar tamamlanmamış. Ancak çoğu çalışma bu varsayımları destekler yönde.

kekik-suyu

Evde kekik suyu nasıl yapılır?

Malzemeler:

1 demet taze kekik
1 sürahi içme suyu
isteğe bağlı: taze limon, bal, çilek, salatalık dilimleri, nane vb.

Hazırlık:

Sürahiyi oda sıcaklığında suyla doldurun ve kekik demetini ekleyin. Bir gece boyunca mutfak tezgahında dinlendirin. Sabahları kekik dallarını süzün; limon, bal veya istediğiniz diğer malzemeleri ekleyin. Gün boyunca aralıklı olarak bu suyu tüketin.

Kekiğin yan etkileri var mıdır?

Kekik, ağız yoluyla kısa süreler boyunca alındığında  çok büyük ihtimalle bir yan etki ile karşılaşmazsınız. Nadiren sindirim sistemi rahatsızlığına, baş ağrısına veya baş dönmesine neden olabilir. Cilde uygulamak istediğinizde önce bileğinizde bir kaç damla deneyin ve bekleyin. Sonrasında kullanabilirsiniz.

Eğer kekikle yaptığınız başka bir tarif varsa lütfen paylaşın, paylaştıkça büyüyelim!

Evde çok kolay hazırlayabileceğiniz detoks suyu tarifleri için buyrun buradan.

Sevgiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like