Doğal Taş Dosyası : Kuvars

Doğal taşlara ilginiz varsa, insanlık tarihindeki yeri ve etkileri hakkında biraz bilgim olsa iyi olur derseniz önce buradanbaşlamanızı tavsiye ederim. Bu yazıda kuvars hakkında bilgi ve varsayılan etkilerini paylaşacağız.

Kuvars, dünyadaki en yaygın minerallerden biridir ve göz alıcı renkleri ile tanıdığımız bir çok taş aslında bu aileye aittir. Örneğin ametist ve sitrin, kuvarsın en popüler çeşitlerindendir.  Kalsedon kristal görünümü olmayan kuvars formunu tarif eder. Mesela akik ve kaplan gözü kalsedon ailesindendir. En nadir olarak görünen rengi mavidir. Doğadaki en dayanıklı doğal taşlardan biridir.

Dünya çapında birçok yerde bulunur. En çok çıkarılan ülkeler Brezilya, Madagaskar, Hindistan ve ABD’dir (Arkansas). Türkiye’de ise özellikle dumanlı kuvarsın en güzeli ve onun siyah türü olan Morion çıkartılmaktadır.

Birçok elektronik kullanıma sahiptir; telsizlerde, saatlerde, basınç göstergelerinde ve optik çalışmalarında osilatör olarak kullanılır. Kumlama, cam öğütme ve yumuşak taşların kesilmesi için de aşındırıcı olarak kullanılır.Bir anlamda enerjinin dönüştürülmesi ile ilgili teknolojik uygulamalara sahiptir. Teknik açıdan,  piezoelektriktir, yani enerjiyi bir formdan diğerine dönüştürebilir

Gerçek olduğunu nasıl anlarım?

Hava kabarcıklarını kontrol edin: hava kabarcıkları genellikle cam olduğu anlamına gelir. Çok mükemmel görünüyorsa, muhtemelen sahtedir. Kuvars ve cam arasındaki farkı anlatmanın ana yolu ‘büyütme’dir. Kristalinizi bir kitapta veya dergide kelimelerin üzerine koyarsanız, gerçek kuvars kelimeleri büyütmez.

Bu aileye ait diğer taşlardan bazıları

Ametist – Mor rengi ve faydaları ile en popüler doğal taşlardan biridir.

Ametrin – Mor ve sarı tonlarda nadir bulunan çok renkli bir taştır, esasen tek bir taşta Ametist ve Sitrin kombinasyonudur diyebiliriz.

Aventurin -Çoğunlukla yeşildir, ancak gri, turuncu ve kahverengi gibi diğer renkler de olabilir.

Sitrin – Kuvarsın sarı, turuncu veya kırmızımsı kahverengi çeşididir. Rengi genellikle Ametist veya Dumanlı Kuvars’ın ısıl işlemiyle oluşturulur.

Limon, pembe, dumanlı, mavi, kaya kristali gibi farklı formları da mevcuttur.

Varsayılan etkileri:

Fiziksel iyileşme için faydalı olduğuna inanılmaktadır. Dolaşım ve bağışıklık sistemi için dengeli bir enerji akışı sağladığı düşünülmektedir.

Ayrıca baş ağrısı, migren ve baş dönmesi tedavisinde ve cansız hisseden insanlar için enerjiyi iyileştirmede kullanılmaktadır. Bu kristali üzerinizde taşımak, zihninizin netliğini korumaya ve hayallerinizi gerçeğe getirme konusunda odaklanmış ve net kalmanıza yardımcı olabilir.

Tabi bunlar genel etkiler. Daha detaylı bilgiye sahip olmak adına aileye mensup diğer taşlara ve etkilerine bakmak daha faydalı olacaktır.

Nasıl Kullanılır?

Enerjisinden faydalanmanın en iyi yolu, taşı her gün olabildiğince uzun süre aura’da tutmaya çalışmaktır.

  • Bu kristalden yapılmış bileklik, kolye, yüzük gibi takıları kullanabilirsiniz.
  • Meditasyon sırasında ya da sadece otururken taşı elinizde tutabilirsiniz.
  • Evinizde ya da ofisinizde bulundurabilirsiniz.

Doğal taşları kullanmadan önce mutlaka arındırmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Eğer bu taşla ilgili farklı bir bilginiz veya deneyiminiz varsa lütfen bizimle paylaşın. Hazır buradayken paylaştıkça büyüyelim!

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like