Doğal Taş Dosyası : Doğal Taş Nedir?

Doğal taş, değerli taş kelimeleri binlerce yıldır insanlığın sözlüğünde mevcut. Ancak tam olarak açıklamasını yapmak halen zor. Örneğin sözlüklere göre bir açıklama:

Güzelliği ve dayanıklılığı için seçilen , daha sonra süslemede olarak kullanılmak üzere kesilmiş ve parlatılmış mineraller.

Taşların çoğu mineraldir doğru, ancak bazıları inci ve kehribar, organiktir. Canlı organizmalar bu materyalleri yaratır. Böylece inciler farklı bir kategoriye girer. Aynı şekilde kehribar oluşum döngüsüne  ağaç öz suyu olarak başlar ve milyonlarca yıl sonra bir polimere, doğal bir plastiğe dönüşür. İnsanlar kehribarı binlerce yıldır bir mücevher olarak görmüştür, ancak kesinlikle bir mineral değildir.

Güzellik kavramı ise tahmin edebileceğimiz gibi kişiden kişiye değişir. Güzellik bakanın gözünde olabilir ama tüm doğal taş meraklıları değerli taşları sadece güzel bulduğundan dolayı mı seçer?

Doğal taş meraklıları için dayanıklılık veya giyilebilirlik genellikle yüksek bir önceliktir. Bununla birlikte, en popüler taşlardan ikisi özellikle hassastır. İnciler genellikle yumuşaklıkları nedeniyle takı  olarak kullanılır ve  yaşam süreleri yaklaşık bir asırdır. Parfümler ve saç spreyleri de incileri lekeleyebilir ve zarar verebilir.

Tarih boyunca çok değerli olan opal ise son derece hassastır. Yüksek su içeriğini kaybettiği için kurur ve çatlayabilir. En ufak bir darbe ile kırılabilir, ısıya duyarlıdır.

İnsanlık tarih boyunca yaklaşık 3000 farklı minerale ilgi duygu ancak bunlardan belki yüz tanesi süsleme için kullanılıyor.

Değerli taş bilimi 1930 larda ortaya çıktı. O zamana kadar, insanlar şeffaf, kırmızı taşları yakut, mavi olanları safir ve yeşil olanları zümrüt olarak kabul etti.

Doğal Taş ve Etkisi

Mücevher olarak kullanılmalarına ek olarak, taşlar birçok medeniyet tarafından mucizevi olarak kabul edildi ve gizemli güçlerle donatıldı. Farklı taşlar farklı ve bazen örtüşen niteliklerle donatıldı; mesela elmasın savaşta kullanıcıya gücünü verdiği ve onu hayaletlere ve sihire karşı koruduğu düşünülüyordu. Bu inançların izleri günümüzde halen devam ediyor.

Her biri zihin, beden ve ruh için kendi iyileştirme yetenekleriyle dolu olduğu düşünülen  bir çok farklı doğal taş var. İyi enerji akışını destekledikleri, beden ve  zihnin negatif enerjiden kurtulmalarına yardımcı oldukları düşünülüyor.

Tarihsel olarak bir çok medeniyet, felsefe ve dinde, doğal taşlar kadim bilgi olarak görülüyor . Bununla birlikte, kristallerin kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt olmadığı da bilinmeli. Tabi bunun bir çok sebebi olabilir. Deneyim bazlı bir olgu olduğu için uygun araştırma metodu/cihazı bulunmamış olabilir, hep ileriye baktığımız için kadim bilgilerin gerçekliğini araştırmak ilgi çekici ya da gerekli gelmemiş olabilir…Binlerce senedir aktarılan “Çakra” bilgisi için bile enerji alanı fenomeni ve çalışmalarından sonra yeni yeni araştırma yapabiliyoruz.

Şu an için bu bir ” inanmak “meselesi gibi görünüyor. Zihnin ve düşüncenin gücünü, neler yapabildiğini gün be gün öğreniyoruz. Sadece “inanmak” bile olsa hazır buradayken denemekten ne kaybederiz?

Yazı serisi en çok kullanılan taşlar ve sahip oldukları düşünülen etkiler üzerine devam edecek.

Sevgiyle.

Kaynak: https://www.gemsociety.org

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like