Doğum Haritası Nedir?

Doğum anında gezegenlerin burçlar kuşağındaki an’lık konumlarını gösteren gökyüzü resmine Doğum Haritası (Yıldız Haritası veya Horoskop) denir. 

Doğum Haritasının analizi ile kişisel özellik ve niteliklerimizi hayata nasıl başladığımızı, kariyer olarak hangi alanlarda çalışırsak daha verimli olacağımızı, partnerlik ve ortaklıkta neler yaşama potansiyelimizin olduğunu, gezegenlerin konumlarına göre değişim ve dönüşüm noktalarımızı, şanslı ve şanssız alanlarımızı ve sağlığımıza dair bir çok bilgiye sahip olabiliriz.

Gezegenler Güneşin yörüngesinde farklı hızlarda yavaşça hareket ederler, bunun yanında Dünya da 24 saatlik süre içerisinde kendi etrafında bir dönüşünü tamamlar. Bir gün içerisinde Dünyanın dönüşü esnasında bizler de 360 dereceli Burçlar Kuşağına tabii oluruz. Doğum haritası da kozmik saati durduran ve zaman durmuşcasına evreni yakalayan bir diyagram ya da resimdir.

Bu resim bizim bireysel evrendeki portremiz ve kimliğimizdir. Kim olduğumuz ve ne olacağımız konusunda evrenin bize söyledikleridir. Gökyüzünün mesajları şimdiki zamanda gizlidir, onları okuyabilmemiz ve anlayabilmemiz çok önemlidir. Bu da sadece Astroloji çalışması ile mümkündür: yani burçların okunması ve bizlerle ilgili olarak bugün ve gelecek hakkında söylediklerini duyabilmemizdir.

Harita analizinde doğum günü ve yılımıza ilave olarak doğum saatimiz ve doğduğumuz yer de kullanılmaktadır. Ancak bu bilgiler eşliğinde doğru bir Doğum haritası analizi yapılabilmektedir.

Haritaların her birinde Güneş, Ay ve gezegenlerin kesin konumları bulunmaktadır. Bu gezegenler daha sonra doğum haritası denen dairesel diyagrama yerleştirilmektedir. Bu harita, bizim doğum anımızda doğduğumuz yerden  görünen gökyüzünün minyatür resmidir.

Doğum Haritasındaki Önemli Noktalar

Haritanın en üstündeki Zodyak bölümü Başucu (MC: Medium Coeli),

Haritanın alt kısmı yani ayağımızın altındaki bölümü Ayakucu (IC: Imum Coeli)

Haritanın en sol tarafındaki doğum anında ufukta yükselen Zodyak bölümü olup Yükselen burçtur (AC: Ascendant).

Haritanın sağ tarafında, Yükselen’in tam karşısında Alçalan bulunmaktadır (DC: Descendant). Zodyak’ın yerleştiği bu dört nokta;

Yükselen (AC),

Alçalan (DC),

Başucu (MC) 

Ayakucu (IC) önemli noktalardır.

Doğum Haritamız bizim yaşam rehberimizdir.

Hazır ”buradayken” Doğum Haritası Nedir? sorusuna kısa bir video da iliştirelim.

Sevgilerimle,

Kaynak; Öner Döşer Astrolojinin Temel Kavramları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.