Astroloji Nedir?

Astroloji Nedir? Fen bilimlerinden olan astronomiden faydalanan sosyal bir bilim dalıdır. Bugün, dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde de hala astrolojinin bir bilim dalı olup olmadığı tartışılmaktadır. 

Gökyüzündeki hareketlere bakarak dünyaya ve hayat dair ait yorumlarda bulunmak, insanlık tarihinde birçok uygarlıkta görülmüştür. İlk örnekler Mezopotamya’da yaşamış olan Asur ve Babil uygarlıklarına kadar dayanmaktadır.

İnsanlığın yazılı tarihi kadar eski olan astrolojinin ilk resmi üniversitesi merkezi Londra’da 1948 yılında kurulmuştur ve sanırım bu Astroloji bilim midir? değil midir? tartışmalarına güzel bir cevap niteliği taşımaktadır. 

Astroloji kendi içinde branşlara ayrılmaktadır. Vedik (Hint) Astrolojisi, Çin Astrolojisi, Rönesans Astrolojisi, Helenistik Astroloji, Tıbbi ve Finansal Astroloji, Ezoterik (Ruhsal) ve Jamini Astroloji gibi alanlar astroloji biliminin farklı disiplinlerini oluşturmaktadır.

Evrenle Bir Bütünüz

Astroloji hakkında en çok konuşulan konulardan biri de ‘’Astrolojiye inanıyorum ve inanmıyorum’’ meselesidir. Bunun için hep aynı örneği veriyorum; Dünyamızın uydusu olan Ay’ın bir hareketiyle yeryüzünde sularda gel git olayı gerçekleşiyor. Bizim bedenimizin yüzde yetmişinin su olduğunu düşünürsek ve evrenle bir bütün olduğumuzu kabul edebilirsek, gök yüzündeki hareketlerden nasıl etkilenebileceğimizi idrak etmiş oluruz. 

Evrende her şey uyum içindedir ve her şeyde bir simetri mevcuttur. Bizler de bu uyumun bir parçasıyız ve astroloji bu uyum içindeki rolümüzü, hayatımızın amacını açıklamaya yardımcı olan bir felsefe gibi düşünmeliyiz.

Astroloji Nedir? Ne Değildir?

Bu dediklerimizden ”Astroloji kaderdir ve asla değişmez” gibi yanlış bir algı yaratmak istemeyiz. Bu gezegen özgür irade gezegenidir ve ister kabul edelim ister etmeyelim varlıklarımız için burası bir durak, bir tekamül okuludur. Astroloji sadece hayatımızdaki dönemleri inceler; fırsat alanlarını, şanslı dönemlerimizi, bizi sınırlayacak alanları ve gecikmeleri işaret eder. Yani  seçimler yine bize aittir.

Astroloji ve doğum haritalarımız ruhsal planımızı oluşturan güzel bir fotoğraftır. Bu planla ne kadar uyumlu yaşarsak, yaşam kalitemizi o kadar yükseltmiş, tekamülde o kadar şuurlu ilerlemiş oluruz.

Ben kendi yolumda astrolojiden faydalanıyorum. Sizlere de önerim eğer ön yargınız varsa ki benimde ciddi ön yargılarım vardı zamanında 🙂 Tarafsız bir yerden tekrar doğum haritanıza bir baktırın derim. 

Biüstkat’a çıkmak çoğu zaman işimizi kolaylaştırır. 

Hazır ”buradayken” astroloji hakkında bir video iliştirelim.

 Sevgilerimle,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.