Göç Travması

Hayatımıza Bir Anda Giren ‘Yeni Göç’ Kavramı. O ana kadar yaşadığın hayatı, sahip olduklarını, evini, barkını, kültürünü, bazen dilini, dinini, sevdiklerini, bahçendeki dut ağacını, çocukluğunu, gençliğini, bütün anılarını geride bırakmaktır göç. Bizlerde yarattığı duygusal izi ise Göç Travması.

Anneden koparılmış gibi, hep bir özlem ve eksiklik vardır göç edenlerin içlerinde, nereye giderlerse beraberlerinde götürdükleri. Hep bir gün geri döneceklermiş gibi yaşarlar doğdukları, büyüdükleri, ilk aşkı yaşadıkları yere…

Hayat sanki geride kalmıştır,  Şimdi yaşanan tatsız gelir. Ne kadar bolluk olsa da. Çeşit çeşit kremalar, soslar vardır sofrada ama nedense o süt paparası kadar lezzetli olmaz bir türlü!

Bazen bir bulut geçer, göç edenlerin yüzlerinden. O anda, geride bıraktıkları hayata kısa bir ziyarette bulunurlar; o hayatta yapabildiklerini, imkanlarını hatırlarlar, şimdide olmayan…

Sanki şimdi yaşanan sanal, o dönem gerçek gibidir.Sanki renkler bile daha parlaktır bıraktıkları yerde. Bu hisler hep göç travmasındandır.

Pandemi şartları, tüm Dünyaya göç travması etkisi yaşatıyor son günlerde.  Yeni normal diyoruz ve bundan sonra hep böyle olacak. Eskisi gibi asla olmayacak!

İçimizde bir özlem var eski günlere; sarılabildiğimiz, dokunabildiğimiz, birbirimizi tehdit olarak görmediğimiz günlere.

Ve o bulut hepimizin yüzünden ara ara geçmeye başladı bile, göç travması etkisi gibi…

Hepimizde aynı istek; gözümüzü açsak ve yaşananların bir rüya olduğunu fark etsek. Hayatımıza bir anda giren tatsızlıklar bitse; maskeler, siperlikler, koruma mesafeleri…

Sanki kocaman bir poşetin içindeyiz.Nefeslerimiz hep yarım. Bu koca poşeti yırtıp çıkmak, daha derin nefesler almak daha fazla oksijen ihtiyacımız var.

Yeni Normale göç ettik, bu tatsızlık ondan. İçimizdeki özlem, gelecek belirsizliği, kaygılar…

Atalarımız bu deneyimi yaşadılar,genlerimizde taşıyoruz bu tanıdıklığı. Biz de bu şekilde yaşıyoruz kendi deneyimimizi, ‘yeni göç’ tanımıyla.

Konstelasyon/Aile Sistemi Dizim Çalışmalarımızın ana konularından biri; atalarımızdan genlerle aktarılan göç travması etkileri. Öyle görünüyor ki, yeni göç travması’ nın etkileri de dizim konumuz oluyor yavaş yavaş…

Sevgilerimle,

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like